Endeavour wystartował

Świat


36 minut po północy z przylądka Canaveral na Florydzie wystartował prom kosmiczny Endeavour. Siedmioro astronautów leci nim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Poprzednią misję Endeavour odbył w 2002 r. Od tego czasu przeszedł gruntowną modernizację. Jego lot jest drugim z czterech planowanych na ten rok kursów wahadłowca. W czerwcu na ISS poleciał prom Atlantis.

W trakcie trwającego 10 dni pobytu na orbicie, astronauci z Endeavoura przymocują do stacji ważącą 2,5 tony konstrukcję kratową, wymienią żyroskop pomocny w określaniu położenia statku i dostarczą na stację sprzęt oraz części zamienne.

Mają także przetestować system, który pozwoli promowi ewentualnie pozostać dłużej na orbicie dzięki pobieraniu z ISS energii elektrycznej. Jeżeli lot zostanie do 14 dni, astronauci odbędą cztery zamiast planowanych jako minimum trzech spacerów kosmicznych.

W skład załogi wchodzi m.in. 55-letnia Barbara R. Morgan, nauczycielka, dublerka Christy McAuliffe, która w styczniu 1986 roku zginęła w katastrofie wahadłowca Challenger.

Podobnie jak to planowała McAuliffe, także Morgan zamierza w czasie lotu odbyć kilka sesji edukacyjnych z kosmosu dla młodzieży szkolnej w USA. W planie misji przeznaczono na to sześć godzin. Pani Morgan będzie przez większość czasu zajęta innymi pracami wraz z pozostałymi członkami załogi.

Źródło: PAP/Radio Szczecin