Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Źródło:
Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na Sorbonie w Paryżu zaapelował w czwartek o silniejszą, bardziej zintegrowaną obronę europejską. Biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia militarne, gospodarcze i handlowe, ocenił, że "istnieje ryzyko, że nasza Europa może umrzeć".

Emmanuel Macron, przemawiając na Sorbonie, stwierdził, że nie można pozwolić Rosji na zwycięstwo w Ukrainie i wezwał do wzmocnienia możliwości Europy w zakresie cyberbezpieczeństwa, zacieśnienia więzi militarnych z Wielką Brytanią po brexicie oraz utworzenia europejskiej akademii w celu szkolenia wysokiego szczebla personelu wojskowego.

- Nie jesteśmy przygotowani, aby stawić czoła zagrożeniom – mówił, ostrzegając, że presja militarna, gospodarcza, handlowa i inne mogą osłabić Unię Europejską. Ocenił, że "istnieje ryzyko, że nasza Europa może umrzeć".

Emmanuel MacronEPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Macron podkreślił, że "nie ma obrony bez przemysłu obronnego", a ten, jego zdaniem, "od dziesięcioleci nie był doinwestowywany". Dodał, że Europejczycy powinni preferować zakup sprzętu wojskowego w Europie.

- Musimy produkować więcej, musimy produkować szybciej i musimy produkować jako Europejczycy – powiedział prezydent Francji.

Mówił także, że Europa "musi pokazać, że nie jest wasalem Stanów Zjednoczonych i potrafi rozmawiać ze wszystkimi na świecie".

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL