Schulz: Będzie dyskusja o Polsce. Wydarzenia mają charakter zamachu stanu

The European ParliamentSchulz: dyskusja na temat wydarzeń w Polsce najpóźniej w styczniu

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Dodał, że sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE. Jak informuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, na razie w harmonogramie rozpoczynającej się właśnie sesji PE nie ma zaplanowanej debaty na temat wydarzeń w Polsce.

- To, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne - powiedział Schulz.

- Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu, będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować - zapowiedział polityk niemieckiej SPD.

Schulz zaleca ostrożność

W rozmowie z Deutschlandfunk Schulz ostrzegł przed pochopnym podejmowaniem przez UE kroków przeciwko krajom, w których rządzą "prawicowi populiści". Jak wyjaśnił, przemawia przeciwko temu doświadczenie z Austrią po dojściu do władzy Joerga Haidera (w 2000 r.).

- Gdy prawicowi populiści dostaną do ręki argument, że siły zewnętrzne, obcy, inne kraje próbują mieszać się do polityki wewnętrznej ich kraju w celu skorygowania jej, wówczas najbardziej wzrasta ich popularność - powiedział Schulz.

- Radzę, aby być ostrożnym z podejmowaniem działań. Dyskusja to coś innego - dodał szef PE.

Relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli
Relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli tvn24

Na razie debaty nie ma w harmonogramie

W zeszłym tygodniu Europejska Partia Ludowa (chadecy), socjaliści i liberałowie proponowali, by na najbliższej sesji PE, która rozpoczyna się 14 grudnia, podniesiony został temat sytuacji w Polsce w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce po objęciu rządów przez PiS.

Do szefa europarlamentu wpłynęły dwa wnioski w tej sprawie: jeden o pytanie ustne do Komisji Europejskiej, a drugi - o oświadczenie Komisji Europejskiej na ten temat. Oba mogły wiązać się z dyskusją europosłów. Ostatecznie jednak chadecy podjęli decyzję, że nie chcą, by debata odbyła się już na tej sesji PE. Przeciwna takiemu rozwiązaniu była m.in. Platforma Obywatelska wchodząca w skład EPP.

Jak informuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, na razie w harmonogramie rozpoczynającej się właśnie sesji Parlamentu Europejskiego nie ma zaplanowanej debaty na temat wydarzeń w Polsce.

Parlament Europejski podejmował już wcześniej takie inicjatywy m.in. w sprawie sytuacji na Węgrzech. Europosłowie debatowali o zmianach, w tym konstytucyjnych, jakie przeprowadzał w tym kraju premier Viktor Orban.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament