Dymisja premiera Finlandii


Po siedmiu latach kierowania rządem premier Finlandii Matti Vanhanen złożył w piątek rezygnację - poinformowały w komunikacie fińskie władze. Zastąpi go prawdopodobnie minister ds. administracji państwowej i samorządu lokalnego Mari Kiviniemi.

Prezydent Tarja Halonen przyjęła dymisję rządu, prosząc jednocześnie premiera o kierowanie bieżącymi sprawami do czasu uformowania się nowego gabinetu, co planowane jest na następny tydzień.

Dymisja zdrowotna

Vanhanen w grudniu oświadczył, że rozważa złożenie rezygnacji z powodów zdrowotnych. Według mediów, na decyzję mógł też wpłynąć skandal finansowy, w który jest on zamieszany wraz z główną partią koalicji rządowej - Centrum Finlandii (KESK), której przewodniczył do zeszłej soboty.

Kobieta u sterów?

Następczynią Vanhanena będzie najprawdopodobniej 41-letnia Kiviniemi, która w zeszłym tygodniu została wybrana na przewodniczącą KESK. Przewiduje się, że w weekend przeprowadzi ona rozmowy z czteropartyjną koalicją, a we wtorkowym głosowaniu zostanie wybrana na szefową rządu.

Jeśli tak się stanie, będzie ona drugą kobietą premierem w historii Finlandii i dwa najwyższe stanowiska w kraju będą obsadzone przez przedstawicielki płci pięknej.

Źródło: PAP, tvn24.pl