Doradca prezydenta USA: Iran wesprze Rosję. Dostarczy drony, będzie szkolić żołnierzy

Źródło:
PAP
Skrzypczak: kryzys odbija się na zdolnościach armii rosyjskiej
Skrzypczak: kryzys odbija się na zdolnościach armii rosyjskiejTVN24
wideo 2/3
Skrzypczak: kryzys odbija się na zdolnościach armii rosyjskiejTVN24

Stany Zjednoczone mają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej znaczną liczbę dronów - przekazał doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, chodzi również o uzbrojone drony.

- Nasz wywiad wskazuje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas briefingu prasowego w Waszyngtonie.

Jak podkreślił, informacje te "wskazują również, że Iran przygotowuje się do szkolenia żołnierzy rosyjskich w zakresie obsługi tych dronów, a pierwsze szkolenia miały już rozpocząć się na początku lipca".

Sullivan: Rosja w znacznej mierze nie zrealizowała swoich celów

AFP zwraca uwagę, że irańskie drony były już wykorzystywane przez jemeńskich rebeliantów Huti w atakach na cele w Arabii Saudyjskiej. Francuska agencja podkreśla też, że drony odgrywają ważną rolę podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, między innymi w operacjach rozpoznawczych oraz w atakach rakietowych i bombardowaniach.

Według doradcy prezydenta Joe Bidena Rosja w znacznej mierze nie zrealizowała swoich celów na Ukrainie, między innymi nie udało jej się zająć stolicy kraju, Kijowa, i doprowadzić do likwidacji państwa ukraińskiego.

Jake Sullivan podkreślił, że podstawowym celem strategii USA jest "zapewnienie Ukraińcom jak najmocniejszej pozycji na polu bitwy, tak aby mieli silną pozycję w negocjacjach (z Rosją), gdy nadejdzie dyplomacja".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: