Świat

Przywódca Iranu tłumaczy, do kogo kierowane jest hasło "Śmierć Ameryce"

Świat


Skandowane przez Irańczyków hasło "Śmierć Ameryce!" jest kierowane do prezydenta Donalda Trumpa i innych przywódców USA, a nie do narodu amerykańskiego - oświadczył w piątek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Dodał, że Irańczycy będą je skandować, dopóki Waszyngton będzie kontynuował "swą wrogą politykę". Ajatollah wypowiedział się na ten temat na spotkaniu z oficerami irańskich sił powietrznych z okazji 40. rocznicy rewolucji islamskiej.

Przesłanie do władz, nie do narodu

- "Śmierć Ameryce" oznacza śmierć Trumpowi, (prezydenckiemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego) Johnowi Boltonowi i (sekretarzowi stanu USA) Mike'owi Pompeo. Oznacza śmierć amerykańskim rządzącym" - precyzował Chamenei. Trump wycofał Stany Zjednoczone z międzynarodowego porozumienia z 2015 roku w sprawie irańskiego programu nuklearnego, przywracając sankcje, które są ciosem dla gospodarki Iranu. Europejscy sygnatariusze tego porozumienia próbują je uratować, ale Chamenei oświadczył, że nie można im ufać. - Zalecam, by nikt nie ufał Europejczykom, tak samo jak Amerykanom. Nie mówimy, żeby nie mieć z nimi kontaktów, ale to kwestia zaufania - powiedział ajatollah. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Autor: momo/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 4.0)

Tagi:
Raporty: