Nazywali go "Nyayo", czyli "ślady". Nie żyje "profesor" kenijskiej polityki

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Nie żyje były prezydent Kenii Daniel Toroitich arap Moi. O jego śmierci poinformował obecny szef państwa Uhuru Muigai Kenyatta. Moi zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 96 lat.

Zmarły prezydent był nazywany przez Kenijczyków "Nyayo", co w języku suahili oznacza "ślady", gdyż wciąż powtarzał, że podąża szlakiem wyznaczonym przez pierwszego prezydenta Kenii, Jomo Kenyattę. Najwyższy urząd w państwie objął w 1978 roku. Z polityki wycofał się ostatecznie w 2002 r., otoczony ponurą sławą autokraty, który próbował dokonać zamachu stanu po zakończeniu pierwszej kadencji w 1982 roku.

Profesor kenijskiej polityki

Do polityki Daniel Moi wszedł w latach 50., gdy założył Kenijski Afrykański Związek Demokratyczny, którego celem było obrona mniejszych plemion, takich jak np. Kalenjin, z którego sam się wywodził.

Swą karierę zawdzięczał pierwszemu prezydentowi Kenii, który zaproponował mu sojusz taktyczny. W 1964 roku z inicjatywy Jomo Kenyatty, Daniel Moi otrzymał nominację na ministra spraw wewnętrznych, a w 1967 roku został wiceprezydentem Kenii. Po śmierci prezydenta Kenyatty w 1978 roku został zaprzysiężony na urząd prezydenta kraju.

Zmarł były prezydent Kenii Daniel MoiWilliam F. Campbell / Contributor/Getty Images

Jego rządy i prowadzona polityka były przedmiotem ostrej krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i społeczności międzynarodowej. Pod wpływem nacisków z Zachodu i w obliczu protestów był zmuszony do przeprowadzenia przedterminowych wyborów w 1992 roku, które ostatecznie wygrał, stojąc na czele partii KANU. W 1997 roku partia ta powtórzyła poprzedni sukces.

Agencje przypominają, że Daniel Moi był często określany jako profesor w polityce ze względu na to, że był aktywny na kenijskiej scenie politycznej przez prawie ćwierć wieku.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: William F. Campbell / Contributor

Pozostałe wiadomości