Chiny wzywają Moskwę i Kijów do rozpoczęcia rozmów. 12 punktów w dokumencie

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Relacje Chiny-Rosja. Andrzej Mania: włączanie się do wojny przez Chiny jasno zostało zniechęcone przez Amerykanów
Relacje Chiny-Rosja. Andrzej Mania: włączanie się do wojny przez Chiny jasno zostało zniechęcone przez AmerykanówTVN24
wideo 2/2
TVN24Relacje Chiny-Rosja. Andrzej Mania: włączanie się do wojny przez Chiny jasno zostało zniechęcone przez Amerykanów

Chińskie władze opublikowały w piątek, rok po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, 12-punktowy dokument, w którym wezwały Moskwę i Kijów do wznowienia dialogu i zaapelowały o odrzucenie prób użycia broni jądrowej. "Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę, aby działały w tym samym kierunku i jak najszybciej wznowiły bezpośredni dialog" w celu znalezienia "pokojowego rozwiązania" - oświadczyło chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dokument zatytułowany "Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego" został opublikowany w piątek rano na stronie internetowej ministerstwa, w pierwszą rocznicę wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

W ujawnionym w piątek dokumencie Pekin zajmuje jasne stanowisko przeciwko jakiemukolwiek uciekaniu się do użycia broni jądrowej, podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie stosował tę groźbę. "Broń nuklearna nie może być używana, a wojna nuklearna nie może być prowadzona. Należy przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej" - stwierdza dokument.

12 punktów wymienionych w stanowisku Chin:

1. Poszanowanie suwerenności wszystkich krajów. 2. Porzucenie mentalności zimnowojennej. 3. Zaprzestanie działań wojennych. 4. Wznowienie rozmów pokojowych. 5. Rozwiązanie kryzysu humanitarnego. 6. Ochrona ludności cywilnej i jeńców wojennych. 7. Zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. 8. Ograniczanie ryzyka strategicznego. 9. Ułatwienie eksportu zboża. 10. Zniesienie jednostronnych sankcji. 11. Utrzymanie stabilności łańcuchów przemysłowych i dostaw. 12. Promowanie odbudowy pokonfliktowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pekin zapowiada "plan pokojowy" dla Ukrainy. Zełenski odpowiada

Chiny wzywają również do unikania ataków na ludność cywilną. "Strony (zaangażowane) w konflikt muszą ściśle przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, unikać ataków na ludność cywilną lub budynki cywilne" - oświadczyło ministerstwo.

Sullivan: ta wojna może zakończyć się jutro

W CNN doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, zareagował na oświadczenie Chin, uznając, że dokument "mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, szacunku dla suwerenności wszystkich narodów".

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MSZ Chin: wzywamy niektóre kraje do natychmiastowego zaprzestania podsycania ognia

"Należy ściśle przestrzegać powszechnie uznanego prawa międzynarodowego, w tym celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być skutecznie utrzymane. Wszystkie kraje, duże czy małe, silne czy słabe, bogate czy biedne, są równymi członkami społeczności międzynarodowej. Wszystkie strony powinny wspólnie stać na straży podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi oraz bronić międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości. Należy promować równe i jednolite stosowanie prawa międzynarodowego, jednocześnie odrzucając podwójne standardy"

- Wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły - dodał Sullivan. - Ukraina nie zaatakowała Rosji, NATO nie zaatakowało Rosji, Stany Zjednoczone nie zaatakowały Rosji - zaznaczył. Jak pisze agencja AFP, inwazja rosyjska jest kwestią delikatną dla Pekinu, ze względu na jego silne od kilku lat powiązania dyplomatyczne i gospodarcze z Moskwą, ugruntowane wspólnym interesem równoważenia wpływów Waszyngtonu.

Chiny "bardzo zaniepokojone"

Chiny oświadczyły we wtorek, że są "bardzo zaniepokojone" konfliktem, który "nasila się, a nawet wymyka spod kontroli". Oficjalnie neutralne Chiny nawołują do poszanowania suwerenności państw, w tym Ukrainy, jednocześnie apelując do społeczności międzynarodowej o uwzględnienie obaw Moskwy o bezpieczeństwo i nie popierają rezolucji ONZ wzywającej do natychmiastowego opuszczenia przez wojska rosyjskie Ukrainy.

Chiński wysoki rangą dyplomata Wang Yi był w środę w Moskwie, gdzie spotkał się z prezydentem Putinem i przedstawił mu plan Pekinu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że gotów jest przedyskutować chińską propozycję. - Chcielibyśmy spotkać się z Chinami. Leży to dzisiaj w interesie Ukrainy – powiedział Zełenski. - To, że Chiny zaczynają mówić o Ukrainie i wysyłać pewne sygnały, jest bardzo pozytywne – powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP