Resort obrony Australii: chiński myśliwiec przechwycił nasz samolot zwiadowczy

Źródło:
PAP, BBC
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)Archiwum Reutera
wideo 2/3
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)Archiwum Reutera

Myśliwiec chińskich sił powietrznych "w niebezpieczny sposób" przechwycił w rejonie Morza Południowochińskiego australijski samolot zwiadowczy - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony Australii. Do zdarzenia miało dojść 26 maja.

Australijski samolot rozpoznania P-8 został przechwycony 26 maja przez chiński J-16 w czasie "rutynowej aktywności zwiadowczej" w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - napisano w komunikacie.

Przekazano, że chiński odrzutowiec wystrzelił flary i przeleciał przed australijskim samolotem. Następnie pilot J-16 wypuścił specjalne urządzenie antyradarowe, zawierające małe kawałki aluminium, które dostały się do silnika australijskiego P-8. 

Według australijskiego resortu obrony działania chińskiego samolotu spowodowały zagrożenie dla bezpieczeństwa P-8 i jego załogi.

Chińskie J-16GettyImages/Future Publishing

Premier Australii Anthony Albanese powiedział dziennikarzom w Perth, że jego rząd wyraził "odpowiednimi kanałami" swoje zaniepokojenie władzom ChRL z powodu tego incydentu.

Reuters pisze, że stosunki między Australią i ChRL stały się ostatnio napięte ze względu na narastające wpływy Chin w regionie Pacyfiku.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Future Publishing