Świat

Chcą podatku od smartfonów i tabletów

Świat

TVN24Francja może wprowadzić podatek od smartfonów i tabletów

Francja chce opodatkować smartfony i tablety - podała agencja AFP, powołując się na raport sporządzony na zlecenie prezydenta Francois Hollande'a. Podatek ma zrekompensować straty przemysłu muzycznego i filmowego w związku z nielegalnym pobieraniem treści w internecie.

Raport przygotował były prezes i dyrektor generalny telewizji Canal Plus Pierre Lescure. Po dziewięciu miesiącach prac przedstawił 75 propozycji, które mają uwzględnić nową sytuację powstałą po rewolucji internetowej. Raport proponuje opodatkowanie wszystkich smartfonów i tabletów, żeby sfinansować utworzenie zasobów z treściami kultury, co przynajmniej w części ma zrekompensować straty wynikające z internetowego piractwa filmów, utworów muzycznych czy seriali.

Zniosą kary za piractwo?

Rozważa się również zniesienie kary zawieszenia abonamentu internetowego, przewidzianej w przypadku piractwa, i znaczne zmniejszenie kar finansowych. W celu uatrakcyjnienia legalnej oferty i zniechęcenia do piractwa dokument sugeruje także, by filmy, w formie "wideo na żądanie" (VoD), były dostępne jak najszybciej po premierze kinowej.

Autor: jk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24