TVN24 | Świat

"Nadal istnieją znaczne różnice w trzech zasadniczych kwestiach". Czasu na brexitowy konsensus coraz mniej

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)TVN24 BiS
wideo 2/21
TVN24 BiSWielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)

"Pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal istnieją znaczące różnice w sprawie równych warunków gry, sposobu rozwiązywania sporów i rybołówstwa" - napisali we wspólnym oświadczeniu brytyjski premier Boris Johnson i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wspomniane punkty sporne w rozmowach są niezmienne od początku negocjacji.

Boris Johnson i Ursula von der Leyen rozmawiali w sobotę przez telefon, próbując przełamać impas w negocjacjach na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, po zakończeniu z dniem 31 grudnia okresu przejściowego po brexicie.

"W rozmowie telefonicznej, dotyczącej trwających negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią, z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że w wielu obszarach osiągnięto postęp. Niemniej jednak nadal istnieją znaczne różnice w trzech zasadniczych kwestiach: równych szans, zarządzania i rybołówstwa" - napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym po rozmowie. "Obie strony podkreśliły, że żadne porozumienie nie jest wykonalne, jeżeli te kwestie nie zostaną rozwiązane" - dodano.

"Uznając powagę tych różnic, zgodziliśmy się, że nasze zespoły negocjacyjne powinny podjąć dalsze wysiłki w celu oceny, czy można je rozwiązać. Dlatego też pouczamy naszych głównych negocjatorów, aby ponownie spotkali się jutro w Brukseli. Zabierzemy głos ponownie w poniedziałek wieczorem" - dodali Johnson i von der Leyen.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Te kwestie stoją na drodze porozumieniu

Wskazane główne punkty sporne w rozmowach nie zmieniają się od początku negocjacji. To prawa do połowu na brytyjskich wodach, równe warunki gry, czyli wspólne - w rozumieniu UE, unijne - regulacje w takich sprawach jak prawa pracownicze, ochrona środowiska czy prawa konsumencie, oraz to, w jaki sposób rozstrzygane będą ewentualne przyszłe spory wynikające z umowy i jaka ma być w tym rola Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Uważa się, że ostatecznym terminem na zawarcie porozumienia, tak aby przed końcem roku udało się je ratyfikować, jest rozpoczynający się w czwartek unijny szczyt.

Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: