Świat

Brak ratyfikacji byłby "tragedią"

Świat

Brak ratyfikacji byłby "tragedią"
TVN24Brak ratyfikacji byłby "tragedią"

- Nie mogę sobie wyobrazić, żeby Polska nie ratyfikowała traktatu, to byłaby tragedia - ocenił polskie zamieszanie wokół Traktatu Lizbońskiego przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

Przewodniczący ufa jednak, że polscy posłowie nie zdecydują się na odrzucenie Traktatu Lizbońskiego: - Wierzę, że nasi polscy przyjaciele znajdą rozwiązanie.

W czwartek rano prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeżeli dojdzie do próby forsowania wersji projektu ustawy ratyfikacyjnej przedstawionej przez rząd, PiS będzie zmuszone głosować przeciw albo wstrzymać się od głosu. - Klub PiS w tej sprawie nie pęknie - zapewnił Kaczyński.

Przebywający w Brukseli premier Donald Tusk jest postawą PiSu "zdegustowany". - To niepotrzebne Polsce zamieszanie. Ale jestem spokojny. Sam traktat i ratyfikacja nie jest zagrożona - powiedział.

Klub PiS chce wprowadzenia do projektu ustawy ratyfikacyjnej poprawki, która jest w istocie odrębnym projektem. Zapisano w niej m.in., że polska konstytucja jest najwyższym prawem w RP, a traktat nie daje podstaw do tego, by w ramach UE były podejmowane "jakiekolwiek działania uszczuplające suwerenność" państw członkowskich.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24