Blogger skazany za kpiny z prezydenta - na wolności

 
Jedna z internetowych petycji za uwolnieniem bloggerówvideopetition.blogspot.com

Władze Azerbejdżanu uwolniły z aresztu jednego z dwóch bloggerów, skazanych w 2009 roku za chuligaństwo. Adnan Hajizade i Emin Milli Abdullayev zostali pobici i wsadzeni do więzienia po tym, jak umieścili na YouTube film, w którym wyśmiewali władze Azerbejdżanu, inscenizując konferencję prasową z osłem. O ich uwolnienie apelował m.in. prezydent USA Barack Obama oraz internauci na całym świecie.

Abdulayev i Hajizade przebywali w więzieniu Pretrial w Azerbeidżanie od lipca 2009 roku. Zostali skazani na kary 30 i 24 miesięcy więzienia za chuligaństwo.

Sąd apelacyjny w Baku postanowił o rok skrócić - ale nie unieważnić - wymiar kary Hajizade. Jego przyjaciel, Abdulajev nadal pozostaje w areszcie.

- Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że nie jestem chuliganem, ani przestępcą - powiedział agencji Reutera 27-letni Hajizade po wyjściu na wolność. Dodał: żałuję, że nie pisałem i filmowałem więcej. - Będę robił to nadal - zapowiedział.

Pobici za internetowe "chuligaństwo"

Hajizadeh i Abdulajev zostali pobici i oskarżeni o chuligaństwo po tym, jak umieścili na YouTube film, w którym wyśmiewali władze Azerbejdżanu. Na video można zobaczyć, jak osoba przebrana za osła mówi do potakujących mu dziennikarzy: „Chciałbym, żyć w Azerbejdżanie, gdzie osły są naprawdę kochane”.

Film został odebrany jako satyra na prezydenta Ilhama Alijewa, który w 2003 r. przejął po swoim ojcu władzę w Azerbejdżanie. Podobnie jak ojciec był zwolennikiem ograniczania praw obywatelskich. 31-letni Emin pracuje jako tłumacz i jest założycielem młodzieżowej grupy “Wychowanków Sieci”. Krytykował zmiany w konstytucji Azerbejdżanu, które wprowadzono po referendum w marcu 2009. 27-letni Adnan Hajizadeh, absolwent uniwersytetu Richmond, jest działaczem walczącego o tolerancję ruch OL! Po wyborach parlamentarnych w 2005 r. Adnan wziął udział w masowych protestach przeciwko fałszowaniu wyników wyborów.

O ich uwolnienie apelowali internauci na całym świecie. Obrońcy praw człowieka pisali listy do prezydenta Alijewa. Uwięzienie bloggerów potępił też prezydent USA, Barack Obama.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: videopetition.blogspot.com