Nowy prezydent w marcu. Stanowisko obsadzi dotychczasowa opozycja


Nominacje na stanowisko prezydenta i dwóch wiceprezydentów zostaną ogłoszone 17 marca - poinformował przewodniczący birmańskiego parlamentu Mahn Win Khaing Than. Pierwszym zadaniem nowego parlamentu, który 1 lutego rozpoczął swą historyczną sesję, będzie wybranie najwyższych urzędów w państwie.

Kandydaci zostaną wybrani przez obie izby parlamentu, liczące łącznie 664 deputowanych, oraz przez przedstawicieli armii. Kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów zostanie prezydentem, a pozostali dwaj obejmą stanowiska wiceprezydentów.

Zważywszy że prodemokratyczna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) ma większość w obu izbach parlamentu, jest pewne że otrzyma stanowisko prezydenta i jednego wiceprezydenta - wskazuje agencja Associated Press. Nowy prezydent obejmie urząd 1 kwietnia; obecna kadencja prezydenta Theina Seina wygasa 31 marca. Wieloletnia dysydentka Aung San Suu Kyi, której partia - przez lata tłumiona przez reżim wojskowych w Birmie - zwyciężyła w listopadowych wyborach parlamentarnych, nie będzie mogła ubiegać się o najwyższy urząd w państwie, gdyż birmańska konstytucja wyklucza z wyścigu osoby posiadające krewnych z obcym paszportem. Synowie Suu Kyi mają brytyjskie obywatelstwo. Opozycjonistka zapewniła jednak przed wyborami, że to ona będzie de facto sprawować władzę, gdyż będzie "ponad prezydentem".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: