TVN24 | Świat

Białoruski reżim uderzył w PEN Centrum

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Radio Swoboda

Sąd Najwyższy w Mińsku nakazał likwidację organizacji zrzeszającej niezależnych białoruskich literatów PEN Centrum. Kierowała nią noblistka Swietłana Aleksijewicz.

O poniedziałkowym werdykcie Sądu Najwyższego organizacja PEN Centrum poinformowała na kanale Telegram. Wiceszefowa stowarzyszenia, Tacciana Niadbaj powiedziała dziennikarzom, że decyzja ta była oczekiwana, ale organizacja nie zamierza się poddawać i będzie składać skargi. - Wyrok jest spełnieniem zamówienia politycznego i likwidacją organizacji ze względów politycznych - dodała.

Niadbaj nie uściśliła, kto będzie adresatem skarg. Od wyroku Sądu Najwyższego nie można złożyć apelacji.  

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruski PEN Centrum powstał w 1989 roku. Zrzesza niezależnych literatów. Od 2019 roku organizacją kieruje laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz, która również jest członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Po wybuchu antyrządowych protestów po zeszłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi, noblistka stanęła po stronie przeciwników reżimu Alaksandra Łukaszenki. We wrześniu zeszłego roku Aleksijewicz wyjechała do Niemiec i ogłosiła, że ​​nie wróci do kraju, dopóki Łukaszenka pozostanie u władzy.

Swiatłana AleksijewiczHAYOUNG JEON/PAP/EPA

O tym, że Sąd Najwyższy Białousi wszczął postępowanie cywilne w sprawie pozwu ministerstwa sprawiedliwości w sprawie likwidacji PEN Centrum białoruskie niezależne media poinformowały 22 lipca. Trzy dni później organizacja przekazała, że jej konto bankowe zostało zablokowane na podstawie decyzji Komitetu Śledczego Białorusi.

Wcześniej PEN Centrum zarzucił władzom w Mińsku, że stosują represje wobec działaczy kultury.

Autor:tas\mtom

Źródło: Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: HAYOUNG JEON/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: