Na wszystkich lotniskach i poligonach. Ruszyły wspólne manewry Rosji i Białorusi 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosja i Białoruś rozpoczęły wspólne ćwiczenia lotnictwa wojskowego - podał resort obrony w Mińsku. Manewry odbywają się na wszystkich lotniskach i poligonach sił powietrznych Białorusi i mają trwać do 1 lutego.

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałkowym komunikacie, że "w trakcie ćwiczeń planowane jest wypracowanie szerokiego zakresu zagadnień, w tym rozpoznanie lotnicze, wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy państwowej, wsparcie lotnicze dla zgrupowań wojsk. Resort nie podał, ilu żołnierzy bierze udział w manewrach.

Wspólne manewry podsyciły obawy w Kijowie i w stolicach krajów zachodnich dotyczące tego, że Rosja może wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej ofensywy lądowej przeciwko Ukrainie - podała agencja Reutera. Przypomniała, że od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku Białoruś przeprowadzała już ćwiczenia wojskowe, zarówno samodzielnie, jak i z Rosją.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Ukraina nie widzi obecnie oznak przygotowań do agresji z kierunku Białorusi, ale liczy się z taką możliwością - mówił przed tygodniem rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

Media niezależne od dłuższego czasu informują o przybywających na Białoruś z Rosji pododdziałach żołnierzy i transportach sprzętu wojskowego. Jak podaje Reuters, według niepotwierdzonych doniesień, opublikowanych na serwisie Telegram, w niedzielę przybyło na Białoruś z Rosji osiem myśliwców i cztery samoloty transportowe.

Białoruś wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie udostępniając jej swoje terytorium. Według niezależnych mediów przekazuje też Rosji uzbrojenie, amunicję i sprzęt wojskowy.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: