Biden: skandaliczne wydarzenie oraz haniebne ataki na opozycję polityczną i wolność prasy

Autor:
asty,
momo\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden określił przechwycenie przez Białoruś samolotu przewoźnika Ryanair i zatrzymanie Ramana Pratasewicza jako "skandaliczne". Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w poniedziałek przez telefon z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych potępiło wymuszone lądowanie samolotu, a Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zwołała na czwartek pilne posiedzenie.

"Stany Zjednoczone potępiają w sposób najbardziej zdecydowany zawrócenie samolotu i aresztowanie Ramana Pratasewicza. To skandaliczne wydarzenie i nagranie wideo, którego dokonał, jak się wydaje pod przymusem, są haniebnymi atakami na opozycję polityczną i wolność prasy" - głosi oświadczenie prezydenta USA.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Joe Biden poparł sankcje zastosowane przez Unię Europejską przeciwko Białorusi i zażądał natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty. "Zwróciłem się do moich doradców, aby zbadali i przedstawili mi możliwości pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, w ścisłym współdziałaniu z Unią Europejską, innymi partnerami i organizacjami międzynarodowymi" - dodał.

"Szokujący akt zawrócenia lotu"

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że działania podjęte przez Białoruś były "szokującym aktem" oraz, że Stany Zjednoczone domagają się międzynarodowego zbadania tego incydentu. - To był szokujący akt zawrócenia lotu między dwoma państwami członkowskimi UE w oczywistym celu aresztowania dziennikarza. Jest to bezwstydna obraza przez reżim międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - powiedziała Psaki.

Jak poinformował Biały Dom, amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w poniedziałek przez telefon z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską. Zapewnił ją, że Stany Zjednoczone wyrażają "silne poparcie dla żądań narodu białoruskiego w zakresie demokracji, praw człowieka i podstawowych wolności". Sullivan pochwalił także "odwagę i bezinteresowne poświęcenie" liderów demokratycznej opozycji, takich jak Cichanouska oraz jej mąż.

Sullivan potępił uziemienie samolotu Ryanair oraz zatrzymanie dziennikarza Ramana Pratasiewicza. Dodał, że Stany Zjednoczone zażądały od Mińska "natychmiastowego uwolnienia dziennikarza oraz wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi, a także podkreśliły potrzebę przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów pod obserwacją OBWE, w celu rozwiązania obecnego kryzysu" - przekazał Biały Dom.

Doradca ds. bezpieczeństwa zapewnił Cichanouską, że USA w koordynacji z Unią Europejską i innymi sojusznikami "pociągną reżim Łukaszenki do odpowiedzialności".

IATA potępiła wymuszenie lądowania samolotu

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które zrzesza 290 przewoźników, potępiło w poniedziałek wymuszone przez władze Białorusi lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zwołała natomiast na czwartek pilne posiedzenie.

"IATA stanowczo potępia wszystkie próby wpływania na cywilne operacje lotnicze lub wymuszanie lądowania, które są niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego. Szczegóły wydarzenia związanego z lotem FR 4978 nie są jasne. Niezbędne jest pełne dochodzenie prowadzone przez kompetentne władze międzynarodowe" - napisał dyrektor generalny IATA Willie Walsh. Siedziba IATA znajduje się w Montrealu.

Z kolei ICAO, której siedziba mieści się również w Montrealu, poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że przewodniczący Rady, czyli jej organu wykonawczego, zwołał na czwartek 27 maja pilne spotkanie 36 jej członków.

Autor:asty, momo\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości