Biełsat: Andrzej Poczobut usłyszał zarzuty karne

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Poczobut: Łukaszenka potrzebuje zewnętrznego wrogaTVN24
wideo 2/4
TVN24Poczobut: Łukaszenka potrzebuje zewnętrznego wroga

Portal telewizji Biełsat poinformował w czwartek, że Andrzej Poczobut usłyszał zarzuty w związku z toczącym się wobec niego postępowaniem karnym. Sprawa wobec czworga działaczy władz Związku Polaków na Białorusi, w tym prezes Andżeliki Borys, dotyczy domniemanego "podżegania do nienawiści".

Działacz Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut miał usłyszeć zarzuty karne w związku z toczącym się postępowaniem – informuje portal telewizji Biełsat. Wcześniej w czwartek o postawieniu zarzutów Marii Tiszkowskiej, działaczce ZPB z Wołkowyska, poinformował portal Znadniemna.pl. Władze oficjalnie nie podają informacji na temat przebiegu postępowania.

Aktywiści ZPB podejrzewają, że prezes Andżelika Borys i szefowa struktur ZPB w Lidzie Irena Biernacka mogły już także usłyszeć zarzuty lub stanie się to w piątek. Adwokaci działaczy prawdopodobnie zostali pisemnie zobowiązani do nierozgłaszania informacji na temat przebiegu śledztwa. Nie udzielają oni komentarzy mediom.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zarzuty "podżegania do nienawiści"

Wobec czworga aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu Kodeksu Karnego Białorusi, który mówi o "podżeganiu do nienawiści" (art. 130, p.3). Prokuratura interpretuje ich działania jako "rehabilitację nazizmu". Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Podobne postępowanie z tego samego artykułu toczy się wobec działaczki polskiej z Brześcia Anny Paniszewej. Według Biełsatu zarzuty postawiono jej jeszcze w środę. Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali w środę za więźniów politycznych. W sumie na Białorusi jest ich 325, a ich liczba ciągle rośnie na fali represji po protestach przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP