Świat

Benazir Bhutto powraca do kraju

Świat


18 października była premier Pakistanu Benazir Bhutto ma wrócić do ojczyzny. Jak powiedział jeden z liderów Pakistańskiej Partii Ludowej, Bhutto "przywróci prawdziwą demokrację w kraju".

Wciąż nie wiadomo, czy Bhutto ma wrócić jako główna postać opozycji antyprezydenckiej, czy też jako jego główny sojusznik. Ciągle trwają negocjacje między Musharafem a Bhutto, jednak spotykają się one ze sprzeciwem wielu Pakistańczyków. Także w łonie partii byłej premier - Pakistańskiej Partii Ludowej - pojawiają się głosy sprzeciwu.

Benazir Bhutto, która jak na razie nie doszła do porozumienia z prezydentem Pervezem Musharrafem, po powrocie może ponownie zostać oskarżona o korupcję. Raczej nie spotka jej podobny los, jak innego byłego premiera Pakistanu, który chciał wrócić z wygnania. W poniedziałek, kilka godzin po lądowaniu w Islamabadzie Nawaz Szarif został deportowany do Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele rządu mówią, że Bhutto to nie grozi.

Benazir Bhutto dwukrotnie pełniła funkcję premiera Pakistanu. Najpierw w latach 1988-1990, później w latach 1993-1996. W 1996 roku oskarżona o korupcję, nigdy jednak nie została skazana. W 1999 roku postanowiła opuścić ojczyznę i od tamtej pory przebywała poza granicami kraju.

W tym roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, którą sporządził "Times Magazine".

Źródło: CBS, BBC, Wikipedia, gazeta.pl