"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC
Wiedeń - stolica Austrii
Wiedeń - stolica Austrii
TVN24/Google Earth
Wiedeń - stolica AustriiTVN24/Google Earth

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

W piątek wieczorem w dzielnicy Brigittenau w centrum Wiednia znaleziono ciała trzech kobiet ze śladami ran kłutych. Niedługo później policja aresztował 27-letniego obywatela Afganistanu, który ukrywał się w zaroślach w pobliżu domu publicznego i miał przy sobie nóż.

W niedzielę policja podała, że ​​Afgańczyk "w zasadzie przyznał się" do zabójstwa podczas pierwszego przesłuchania. Motywy jego działania są obecnie niejasne, ale planowane są dalsze przesłuchania i dochodzenie - donosi BBC. Na niedzielę zaplanowano także sekcję zwłok trzech ofiar.

Wcześniej tego samego dnia, w piątek, w stolicy Austrii znaleziono ciała 51-letniej kobiety i jej 13-letniej córki. Znajdowały się w mieszkaniu w okolicy Erdberg – około 12 km od miejsca, w którym kilka godzin później znaleziono ciała trzech innych kobiet.

BBC pisze, że sprawy nie są ze sobą powiązane. Śledczy podejrzewają, że za zabójstwem stoi mąż ofiary i ojciec zamordowanej dziewczynki. Prawdopodobnie zostały uduszone. - Wstępne dochodzenie, które jest obecnie w toku, wskazuje, że doszło do użycia tępego narzędzia – powiedział rzecznik policji Philip Hasslinger.

"Czarny piątek"

W Austrii okrzyknęli ten feralny dzień "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Eva-Maria Holzleitner z opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (SPO), zaapelowała, aby rząd federalny zwołał spotkanie kryzysowe w celu omówienia problemu kobietobójstwa w kraju. - Opłakujemy zamordowane kobiety, myślimy o ocalałych i wzywamy do ostatecznego wdrożenia krajowego planu działania na rzecz ochrony przed przemocą, aby chronić życie kobiet w Austrii – oświadczyła Holzleitner.

Klaudia Frieben, liderka organizacji OFR działającej na rzecz praw kobiet napisała w mediach społecznościowych, że "ten dzień przejdzie do historii jako 'czarny piątek'".

Zabójstwa kobiet w Austrii

Według najnowszych danych dotyczących wskaźnika zabójstw kobiet w Austrii, opublikowanych przez Instytut Badań nad Konfliktami (Institut für Konfliktforschung), w latach 2010–2020 w kraju zamordowano przeszło 300 kobiet. Większość z nich to ofiary mężczyzn, często byłych partnerów.

Rząd Austrii obiecał podjąć kroki w tym zakresie, przeznaczając prawie 25 mln euro w 2021 roku na inicjatywy mające na celu ochronę kobiet przed przemocą.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock