Powstaje pierwszy pozew za "wypowiedzi" sztucznej inteligencji

Źródło:
Reuters, Guardian

Brian Hood, burmistrz australijskiego miasta Hepburn Shire, zapowiedział, że pozwie firmę OpenAI, odpowiedzialną za stworzenie modelu sztucznej inteligencji. Chat GPT miał go zniesławić, oskarżając o udział w skandalu łapówkarskim, który w rzeczywistości Hood pozwolił ujawnić.

Przypadek Briana Hooda, australijskiego burmistrza niedużego miasteczka Hepburn Shire, leżącego 120 km od Melbourne, w czwartek opisał brytyjski "Guardian". Polityk dowiedział się od lokalnej społeczności, że dostępna w formie chata sztuczna inteligencja GPT niezgodnie z prawdą wskazuje go jako winnego w skandalu łapówkarskim w Reserve Bank Of Australia. Hood pracował w tamtym czasie dla spółki zależnej od tego banku, Note Printing Australia, ale był osobą, która powiadomiła odpowiednie władze o tych nieprawidłowościach i pozwoliła na ujawnienie skandalu.

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk i setki badaczy ostrzegają przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji

Pozew przeciw Chat GPT

Brian Hood nigdy nie został oskarżony o przestępstwo, co podkreślili jego prawnicy. W związku z tym 21 marca wysłali oni list do firmy OpenAI, w którym dali jej 28 dni na naprawienie błędnych informacji podawanych przez sztuczną inteligencję. Zagrozili, że jeżeli do tego nie dojdzie, wytoczą proces sądowy o zniesławienie. Organizacja jak dotąd nie odpowiedziała prawnikom burmistrza.

Jeżeli do pozwu przeciwko OpenAI dojdzie, będzie prawdopodobnie pierwszym, jaki zostanie złożony za "wypowiedzi" sztucznej inteligencji. - Byłby to potencjalnie przełomowy moment w tym sensie, że zastosowanie miałyby przepisy prawa o zniesławieniu do nowych obszarów: sztucznej inteligencji i publikacji w przestrzeni IT – powiedział Reuterowi prawnik James Naughton.

- Hood nie znał dokładnej liczby osób, które miały dostęp do fałszywych informacji o nim, co jest (w Australii) wyznacznikiem wielkości wypłaty, ale charakter zniesławiających twierdzeń był na tyle poważny, że może żądać ponad 200 tysięcy dolarów australijskich (równowartość ok. 570 tys. zł - red.) - dodał Naughton.

ZOBACZ TEŻ: Bill Gates o rewolucyjnej technologii. "Zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują"

Autorka/Autor:jjk//mm

Źródło: Reuters, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: T. Schneider / Shutterstock