Sfingował własne porwanie, by spędzić sylwestra z kochanką. Zapłaci za policyjne poszukiwania

Autor:
wac//mro
Źródło:
CNN
Wollongong, Australia
Wollongong, AustraliaGoogle Earth
wideo 2/3
Google EarthWollongong, Australia

Sąd w australijskim Wollongongu uznał, że 35-letni Paul Iera musi zapłacić rządowi stanu Nowa Południowa Walia blisko 10 tysięcy dolarów australijskich za koszty, jakie poniosły władze, poszukując mężczyzny. W sylwestra 2022 roku Iera sfingował własne porwanie, by spędzić czas ze swoją kochanką – informują media.

Ostatniego dnia 2022 roku 35-letni Paul Iera wybrał się na spotkanie z kochanką, mówiąc swojej partnerce, że ma zaplanowane spotkanie z "facetem od finansów" – przekazał w czwartek portal CNN, odtwarzając przebieg intrygi. By "zyskać na czasie", w pewnym momencie para wysłała partnerce 35-latka wiadomość SMS, w której podając się za porywacza, zażądali okupu za uwolnienie Iery. Zmartwiona kobieta zawiadomiła policję, która natychmiast wszczęła dochodzenie. Następnego dnia Iera i jego kochanka zostali zatrzymani podczas policyjnej blokady. Australijczyk już wówczas nie przekonywał policji, że został porwany.

ZOBACZ TEŻ: 37-latka sfingowała własne morderstwo

35-latek został aresztowany 12 dni później pod zarzutem złożenia fałszywego oskarżenia. We wtorek sąd w mieście Wollongong, oddalonym o 85 kilometrów od Sydney, uznał, że Iera będzie musiał zapłacić rządowi stanu Nowa Południowa Walia blisko 10 tysięcy dolarów australijskich (ok. 28 tys. złotych - red.) za 200 godzin pracy policji po tym, jak jego partnerka zgłosiła zaginięcie. Jak podaje portal Nine News, sędzia Michael Ong nazwał przestępstwo popełnione przez Ierę "odrażającym", przyznał też, że nigdy wcześniej nie spotkał się z "mniej przekonującym" powodem oszustwa.

Prawnik Iery, Abbas Soukie, po wydaniu wyroku wydał oświadczenie, w którym przekazał, iż jego klient "jest zadowolony, że uniknął" więzienia. Dodał, że 35-latek "cieszy się wsparciem ze strony rodziny i partnerki i pragnie kontynuować swoje życie jako produktywny członek społeczności".

ZOBACZ TEŻ: Policja: by uniknąć, zarzutów miał sfingować własną śmierć. "Zaginiony" kajakarz zatrzymany

Autor:wac//mro

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock