Sydney nie jest już największym miastem Australii

Źródło:
BBC, Sydney Morning Herald
Sydney w Australii
Sydney w AustraliiArchiwum Reuters
wideo 2/3
Sydney w AustraliiArchiwum Reuters

Sydney po raz pierwszy od ponad stu lat nie jest już największym pod względem ludności miastem Australii - informują lokalne media. Tytuł ten straciło właśnie na rzecz Melbourne. Zmiana wynika nie tylko z szybszego przyrostu liczby ludności, ale też z "technicznej" korekty granic tego miasta.

Australijskie Sydney po raz pierwszy od ponad stu lat straciło tytuł największego miasta w kraju - poinformowały w poniedziałek lokalne media, oceniając miasta pod względem liczby mieszkańców. Obecnie, spośród wszystkich australijskich miast, najwięcej ludzi zamieszkuje w Melbourne - łącznie ponad 4,8 mln osób, o 18,7 tys. więcej niż w Sydney.

ZOBACZ TEŻ: Australia. Premier gratuluje matce, która uratowała synka zaatakowanego przez dingo

Największe miasto Australii

Zmiana lidera w zestawieniu największych australijskich miast wynika z "technicznej" zmiany granic - wyjaśnia "Sydney Morning Herald". Australijskie Biuro Statystyk (ABS) zaktualizowało bowiem dane uzyskane w ostatnim spisie ludności z 2021 roku i do liczby mieszkańców Melbourne dołączono mieszkańców podmiejskiego miasteczka Melton, leżące w aglomeracji Greater Melbourne.

Jak przekazał Andrew Howe, demograf z ABS w rozmowie z "Sydney Morning Herald", zmiana granic była konieczna ze względu na szybki wzrost populacji na zachodnich obrzeżach miasta. Ludność Melton wzrosła bowiem aż o 61 proc. między 2011 a 2021 rokiem. - Spis z 2021 roku pokazał nam, że Melton i pozostała część Greater Melbourne to teraz, statystycznie rzecz biorąc, jeden połączony obszar - wskazał Howe.

Melbourne największym miastem

Sydney było uznawane za największe pod względem liczby ludności miasto Australii od około 1902 roku. Liczba ludności od lat rośnie jednak szybciej w Melbourne. Cała Australia liczy niecałe 26 mln mieszkańców. Aglomeracje Sydney i Melbourne łącznie stanowią obecnie ponad jedną trzecią populacji kraju.

Sydney pozostaje natomiast największym australijskim miastem pod względem powierzchni. Wynosi ona ponad 12,3 tys. kilometrów kwadratowych, podczas gdy powierzchnia Melbourne - już po zmianach - wynosi około 10 tys. kilometrów kwadratowych.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najszczęśliwszych państw świata. Na którym miejscu Polska

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: BBC, Sydney Morning Herald

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock