"Wiemy, co zamierzają. W razie potrzeby zareagujemy indywidualnie i zbiorowo". Blinken deklaruje

Źródło:
PAP
Stoltenberg: jest stałe ryzyko różnych ataków hybrydowych
Stoltenberg: jest stałe ryzyko różnych ataków hybrydowychTVN24
wideo 2/4
Stoltenberg: jest stałe ryzyko różnych ataków hybrydowychTVN24

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zadeklarował, że państwa NATO odpowiedzą na falę rosyjskich ataków hybrydowych wymierzonych w kilku członków Sojuszu.

- Praktycznie każdy kraj sojuszniczy był ofiarą rosyjskich ataków hybrydowych - powiedział Antony Blinken dziennikarzom po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które odbyło się w Pradze.

- Kreml intensyfikuje ataki (...), podpalając i sabotując magazyny zaopatrzenia, lekceważąc granice morskie i demarkacje w krajach bałtyckich, organizując coraz więcej cyberataków i w dalszym ciągu szerząc dezinformację. (...) Wiemy, co zamierzają, i w razie potrzeby zareagujemy indywidualnie i zbiorowo - cytuje agencja AFP.

"Wzrost aktywności rosyjskich tajnych służb na terytorium Sojuszu"

Agencja przypomniała, że w poniedziałek szef estońskiego MSZ ostrzegał, iż Rosja "testuje nasze granice" i stara się wykorzystać obawy Europejczyków do swoich ataków hybrydowych. Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził we wtorek, że został zaobserwowany "wzrost aktywności rosyjskich tajnych służb na terytorium Sojuszu", toteż państwa NATO wzmocniły nadzór, a służby "bardzo uważnie monitorują poczynania Rosjan".

AFP przypomina w tym kontekście o piątkowej sytuacji z Polski. W serwisie PAP pojawiła się fałszywa informacja o rzekomej mobilizacji Polaków, będąca najprawdopodobniej wynikiem rosyjskiego cyberataku.

Dwa dni wcześniej polskie służby bezpieczeństwa powiadomiły o aresztowaniu trzech osób podejrzanych o organizowanie zleconych przez Rosję podpaleń w różnych regionach kraju, zaś pod koniec kwietnia w Wielkiej Brytanii postawiono dwudziestolatkowi zarzuty organizowania ataków na "przedsiębiorstwa powiązane z Ukrainą".

Autorka/Autor:ads/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MARTIN DIVISEK