Zełenski ogłasza powszechną mobilizację, chce wprowadzenia sił pokojowych ONZ na Ukrainę

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24 PAP

Prezydent Ukrainy podpisał w czwartek późnym wieczorem dekret o powszechnej mobilizacji - poinformowała ukraińska agencja prasowa UNIAN. W czwartek wieczorem w trakcie wystąpienia Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wedle jego informacji "wróg oznaczył go jako cel numer jeden". Jak dodał, agresorzy "chcą zniszczenia Ukrainy politycznie poprzez śmierć szefa państwa". - Prezydent Zełenski pozostaje głównym celem Rosjan - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w CNN.

- Nie mogę powiedzieć i nie mam prawa powiedzieć, gdzie się znajduję. Wróg, z tego co słyszałem, oznaczył mnie jako cel numer jeden, a moja rodzina jest celem numer dwa - powiedział podczas wystąpienia w nocy z czwartku na piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

- Chcą zniszczenia Ukrainy politycznie poprzez śmierć szefa państwa. Mamy informacje o tym, że do Kijowa dostały się grupy dywersyjne wroga. Dlatego też bardzo proszę mieszkańców Kijowa o zachowanie ostrożności - dodał.

Zełenski wyraził ubolewanie, że jego kraj "został sam" w walce z rosyjską armią, która dzień wcześniej rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Poinformował też o rosyjskich "grupach dywersyjnych" w Kijowie. - Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją - powiedział Zełenski na nagraniu.

Zełenski ogłasza powszechną mobilizację

Prezydent Ukrainy ogłosił powszechną mobilizację w celu odparcia rosyjskiej inwazji rozpoczętej w czwartek nad ranem. Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Ukrainy obowiązkowi mobilizacji podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów Ukrainy.

Sztab Generalny ma ustalić ich liczbę oraz kolejność wezwania do służby. Dekret ma obowiązywać 90 dni od daty jego opublikowania.

Zełenski chce wprowadzenia sił pokojowych ONZ na Ukrainę

Prezydent Ukrainy chce skierowania sił pokojowych ONZ na Ukrainę i domaga się wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego Swift, a także embarga na dostawy rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

"Pomóżcie (naszej) armii dostawami broni i amunicji, poprzyjcie wysłanie na Ukrainę sił pokojowych ONZ" - zaapelował Zełenski do obradujących w Brukseli przywódców UE. "Ukraina potrzebuje międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, jasnej europejskiej perspektywy oraz szybkich i konkretnych działań" - napisał Zełenski.

Price: Zełenski głównym celem Rosjan

- Prezydent Zełenski uosabia demokratyczne aspiracje i ambicje Ukrainy i narodu ukraińskiego, dlatego też pozostaje głównym celem Rosjan - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w wypowiedzi dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN. Przypomniał, że rząd USA od tygodni ostrzegał władze w Kijowie, iż rosyjscy dywersanci są już na Ukrainie.

Rosja atakuje Ukrainę. Zachód nakłada sankcje na Moskwę

W czwartek wieczorem, na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili rozszerzenie sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

W czwartek kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się między Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Autor:asty//now

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości