Sztab generalny: Rosjanie przygotowują natarcie. Siły powietrzne: zmienili taktykę walki w powietrzu

Źródło:
PAP

Rosja "przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj" - oświadczył, cytowany przez portal Ukraińska Prawda sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, dodając, że Władimir Putin nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia Ukrainy. Ukraińskie siły powietrzne przekazały w komunikacie, że "przeciwnik zmienił taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrował aktywność na wschodzie kraju".

- Putin nie rezygnuje z kwestii zniszczenia naszego państwa. Teraz przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

- To jest robota naszej armii, za każdym razem, kiedy wyzwalamy nasze miasta. Każde takie wyzwolenie jest okupione śmiercią naszych chłopców, którzy bronią naszego kraju. Dlatego nie mówiłbym, że (Rosjanie) gdzieś uciekają, to nas bardzo drogo kosztuje. To ich całe wycofywanie się. Dziś dążą do przegrupowania - dodał.

Według sekretarza RBNiO "Putin chce zakończyć wojnę paradą zwycięstwa". - Oczywiście, oni potrzebują zwycięstw. Mają sakralny dzień "9 maja". Putin stawia sobie za zadanie zakończenie tej wojny paradą. Przed nami jeszcze wiele bitew. Nie wolno nam się rozluźniać. Sytuacja nie jest tak wesoła, jak byśmy tego chcieli - przestrzegł Daniłow.

Sztab generalny: Rosjanie przygotowują natarcie na Charków i Donieck

"Trwa wycofywanie niektórych jednostek z terytorium obwodu kijowskiego i czernihowskiego, a także przegrupowanie wojsk wroga, przypuszczalnie w celu utworzenia grup uderzeniowych na kierunku słobodzkim (Charków) i donieckim" - podał w piątek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

Oprócz tego, jak twierdzi ukraińskie dowództwo, na terytorium Białorusi, do homelskiego centrum medycyny radiacyjnej trafiają rzekomo ranni żołnierze rosyjscy, którzy zostali napromieniowani podczas pobytu w strefie Czarnobylskiej.

"W mieście Enerhodar, na terenie jednostki wojskowej Gwardii Narodowej Ukrainy, rosyjscy okupanci nadal przetrzymują okolicznych mieszkańców. Zarzuca się im organizowanie akcji proukraińskich i przygotowywanie sabotażu przeciwko najeźdźcom. Pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przesłuchują ich pod presją psychiczną i fizyczną" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

"Według dostępnych informacji, tak zwane referendum planowane jest przez rosyjskich okupantów na 4 kwietnia w mieście Tokmak (w obwodzie zaporoskim). W szczególności administracja okupacyjna już powiadomiła o tym wydarzeniu miejscową ludność. W tymczasowo kontrolowanym przez wojsko i Rosgwardię Melitopolu wróg rozmieszcza systemy artyleryjskie między domami mieszkalnymi, skąd prowadzi ostrzał w kierunku Zaporoża" - podało ukraińskie dowództwo.

Siły powietrzne: Rosjanie zmienili taktykę walki w powietrzu

"Przeciwnik zmienił taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrował aktywność na wschodzie kraju. Lotnictwo wroga po poniesieniu poważnych strat w sprzęcie lotniczym (...) próbuje nie wchodzić w strefę działań naszej obrony przeciwlotniczej. Unika także bezpośredniego kontaktu z ukraińskimi myśliwcami" - podały ukraińskie siły powietrzne.

Szczątki rosyjskiego samolotu szturmowego zestrzelonego przez Ukraińców 5 marca nad CzernihowemMNS.GOV.UA

Przeciwnik "ucieka się do ataków rakietowo-bombowych, których skuteczność w sensie wojskowym stoi pod wielkim znakiem zapytania, natomiast cierpień doświadcza ludność cywilna" - głosi komunikat sił powietrznych na Facebooku.

Zapewniły one, że wojsko rosyjskie "nie kontroluje nieba" nad Ukrainą, choć "można mówić o pewnej kontroli przestrzeni powietrznej na terytoriach tymczasowo okupowanych". "Główną taktyką" rosyjskiej armii pozostają "bombardowania miast i wsi" oraz "zniszczenie całej infrastruktury, tak by popchnąć Ukrainę w (...) katastrofę humanitarną" - oświadczyła armia ukraińska.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MNS.GOV.UA

Tagi:
Raporty: