Rosja została wykluczona z Rady Europy

Źródło:
PAP

Rosja została wykluczona z Rady Europy – zdecydowało we wtorek Zgromadzenie Parlamentarne organizacji. Wcześniej we wtorek Rosja poinformowała, że formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało we wtorek o usunięciu Rosji z szeregów tej organizacji. Za głosowało 216 delegatów, nikt nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Rosja stała się drugim krajem w historii, który od czasu powstania organizacji po drugiej wojnie światowej opuścił paneuropejską wspólnotę, której rolą jest przestrzeganie praw człowieka i rządów prawa.

Jako pierwsza Radę Europy opuściła w 1969 roku Grecja (w związku z zamachem stanu dokonanym w 1967 roku przez juntę czarnych pułkowników), ale wróciła do organizacji pięć lat później, gdy kraj ten zawrócił na demokratyczną ścieżkę.

Rosja wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy

Wcześniej we wtorek Rosja poinformowała, że formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. List ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym poinformowano o tej decyzji, został przekazany Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Piotra Tołstoja, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

Jak informowała agencja Reutera, ruch Moskwy był posunięciem wyprzedzającym prawdopodobne wykluczenie Rosji z Rady Europy w wyniku jej agresji na Ukrainę, bowiem 25 lutego organizacja ta zawiesiła Rosję w swoich strukturach i planowała wykluczenie Rosji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: