Putin zapowiedział stan "specjalnej gotowości bojowej". Pentagon: nie ma zmian w strategicznych siłach nuklearnych Rosji

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej". Pentagon uspokoił też, że nie żadnego wycieku radioaktywnego z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która została ostrzelana przez rosyjskie wojska. Ogłosił także ustanowienie stałego połączenia telefonicznego między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji.

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych. W niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej". Kirby uspokoił też, że nie żadnego wycieku radioaktywnego z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która została ostrzelana przez rosyjskie wojska. - Zwracamy się do Rosji, aby przestrzegała swoich zobowiązań w kwestiach humanitarnych oraz w zakresie działań w sąsiedztwie elektrowni atomowych - oświadczył rzecznik Pentagonu.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Gorąca linia z Moskwą

Kirby ogłosił także ustanowienie stałego połączenia telefonicznego między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji. Rzecznik Pentagonu wyjaśnił, że linia ta ma służyć komunikowaniu się z Moskwą w przypadku przekraczania przez lotnictwo NATO lub Rosji linii rozgraniczającej obie strony.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Kirby zaznaczył przy tym, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę żaden wysoki rangą przywódca wojskowy USA nie rozmawiał ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Rzecznik Pentagonu przyznał także, iż USA stale monitorują ruchy rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym. Według niego Rosjanie obecnie kontrolują większość wód międzynarodowych tego akwenu.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:FC//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: