Rosyjska armia "całkowicie wyczerpana" w jednym aspekcie, a w innym "porządna i silna"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 447 dni. Szef wywiadu wojskowego Ukrainy twierdzi, że rosyjskie wojska zbudowały "porządną, silną" obronę, "ale to już nie ta rosyjska armia, która mogła prowadzić poważne operacje ofensywne". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:07

    Źródła ukraińskie podały, że siły rosyjskie wystrzeliły w stronę Kijowa sześć pocisków balistycznych Kh-47 Kindżał wystrzeliwanych z samolotów MiG-31K – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank poinformował, że w kierunku Ukrainy wystrzelono także dziewięć pocisków manewrujących Kalibr i dziesięć lądowych pocisków S-400 i Iskanderów.

  • 3:38

    Instytut Studiów nad Wojną: finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn próbował bagatelizować swoją rzekomą współpracę z ukraińskim wywiadem, stwierdzając, że "w każdej wojnie dokonuje się wymiany i nie jest to tajemnicą dla walczących stron".

    Wcześniej "Washington Post" dotarł do dokumentu amerykańskiego wywiadu, z którego wynika, że Prigożyn zaoferował wywiadowi ukraińskiemu ujawnienie lokalizacji rosyjskich pozycji w zamian za Bachmut.

  • 2:00

    Departament Stanu ostrzegł Gruzję, że nie warto w tej chwili pogłębiać współpracy z Rosją i nie wykluczył "dodatkowych działań" w zależności od rozwoju sytuacji wokół wznowienia bezpośrednich połączeń lotniczych między tymi dwoma krajami.

    Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji wydała w poniedziałek pozwolenie rosyjskiej linii lotniczej Azimuth na realizowanie rejsów z Moskwy do Tbilisi od 17 maja. To pierwsza linia lotnicza, która będzie wykonywać bezpośrednie rejsy między Rosją a Gruzją od 2019 roku.

  • 1:21

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:36

    Państwa członkowskie Rady Europy muszą wysłać jasny komunikat, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, ale muszą też wyciągnąć wnioski z tej wojny i przygotować się do konfrontacji z innymi zagrożeniami, jak nielegalna imigracja - przekonywał brytyjski premier Rishi Sunak.

  • 22:56

    Rada Europy. Szczyt z udziałem przywódców, przemawiali m.in. Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron

  • 22:36

    - Wojna Rosji z Ukrainą kiedyś się skończy. I jedno jest pewne: nie zakończy się ona zwycięstwem imperializmu Putina - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na inauguracji szczytu Rady Europy w Reykjaviku. "Ze stolicy Islandii wysyłany jest sygnał, że Europa stoi po stronie Ukrainy" - podkreśla portal dziennika "Bild".

    Scholz w swoim wystąpieniu powtórzył, że należy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie osiągnięty "sprawiedliwy pokój".

    - Do tego czasu, jako Rada Europy, powinniśmy utrzymywać pomosty z przedstawicielami innej Rosji, innej Białorusi i tym samym zachować otwartą perspektywę demokratycznej, pokojowej przyszłości dla obu tych krajów bez względu na to, jak nieprawdopodobne może się to nam dziś wydawać - stwierdził kanclerz.

    - Patrząc na Rosję i Białoruś może się to dziś wydawać nie do pomyślenia. Ale w pewnym momencie wojna Rosji z Ukrainą się skończy - stwierdził Scholz, cytowany przez "Bilda".

    "Najwyraźniej Scholz zdaje sobie sprawę, że jego apel może spotkać się ze sprzeciwem, szczególnie w Europie Wschodniej. Dlatego uzasadnił swoją inicjatywę: 'Odpowiada to naszemu roszczeniu o zapewnienie pokoju i wolności wszędzie na naszym kontynencie – dla każdego obywatela'" – skomentował portal gazety.

    Kanclerz domagał się "konsekwentnego karania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie i systematycznego rejestrowania zniszczeń wojennych, wyrządzanych każdego dnia przez Rosję", w czym ważną rolę mogłaby odegrać Rada Europy.

    Scholz podczas swego wystąpienia zapewnił, że nadal będzie popierać przystąpienie Ukrainy do UE, podobnie jak państw Bałkanów Zachodnich, Mołdawii, a w przyszłości Gruzji. Podkreślił też, że Rada Europy to instytucja, której rola dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, jest "prawdopodobnie ważniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej".

  • 22:12

    Siły rosyjskie prowadzą ostrzały rakietowe, by wykryć i zniszczyć nasze systemy obrony powietrznej - uważa pułkownik rezerwy, ekspert wojskowy Władysław Sełezniow, cytowany przez portal Suspilne.

    - Jest to dla mnie oczywiste, że Rosjanie próbowali poprzez intensywny ogień rakietowy osiągnąć ten cel - podkreślił Sełezniow nawiązując do ataków rakietowych z ostatniej nocy.

    - Rakiety, które tej nocy były wycelowane w Kijów, niosły śmierć i zniszczenie. (...) Gdyby nie sprawne działania ukraińskich operatorów systemów obrony przeciwlotniczej, nie wiadomo, jakie straszne skutki mogłoby to przynieść - powiedział w telewizji ekspert.

    Jak dodał Sełezniow, rosyjskie wojska najpierw wystrzeliły rakiety morskiego bazowania Kalibr, a następnie doszło do trzech fal ataków z wykorzystaniem pocisków Kindżał oraz Iskander-M.

  • 21:53

    Ukraina stale pracuje nad kolejnymi wizytami, dzięki którym otrzyma kolejne systemy obrony powietrznej, systemy Patriot, IRIS-T, Crotale, Hawk, NASAMS - zapewnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

    - Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim obrońcom i obrończyniom naszego nieba. Dziękuję wam, bohaterzy! Osiemnaście z osiemnastu rakiet strącono - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych, odnosząc się do rosyjskiego ostrzału w nocy z poniedziałku na wtorek.

    Передусім хочу подякувати всім захисникам і захисницям нашого неба. Дякую вам, герої! Вісімнадцять із вісімнадцяти ракет збито. Тому і працюємо... | By Володимир ЗеленськийFacebook

    Передусім хочу подякувати всім захисникам і захисницям нашого неба. Дякую вам, герої! Вісімнадцять із вісімнадцяти ракет збито. Тому і працюємо...

    Jak dodał, Ukraina stale pracuje nad kolejnymi wizytami, które "przyniosą jeszcze więcej możliwości, systemów Patriot, IRIS-T, Crotale, Hawk, NASAMS". Podziękował wszystkim partnerom, którzy dotychczas pomogli Ukrainie w sprawie systemów obrony powietrznej.

    - Kiedyś słyszeliśmy, że Patriot to coś niemożliwego. A teraz oto one, Patrioty - podkreślił Zełenski.

    Poinformował, że we wtorek, po powrocie z wizyt zagranicznych, przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym na temat sytuacji na froncie.

    Prezydent przekazał też, że utworzenie "koalicji myśliwców", obejmującej "szkolenia, samoloty, rezultaty", poparły Wielka Brytania, Francja oraz Holandia.

  • 21:46

    Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika - oświadczył na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Według portalu Europejska Prawda "Zełenski przypomniał, że podczas ataku rakietowego we wtorek w nocy obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 100 proc. rakiet odpalonych przez Rosję. Podkreślił, że pomogły w tym systemy obrony powietrznej, przekazane władzom w Kijowie przez państwa zachodnie".

    Prezydent wskazał, że jeszcze rok temu Ukraina "nie mogła strącać większości rosyjskich rakiet, szczególnie balistycznych". Wyjaśnił, że udało się to zmienić dzięki jedności wspólnoty międzynarodowej. - My, w jedności, jesteśmy w stanie załatwić jakąkolwiek sprawę na 100 procent - podkreślił.

    - Potrzebujemy jednak więcej: myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie będzie doskonały i jestem przekonany, że do tego dojdziemy. Naszym priorytetem powinno być 100 procent. Agresorowi powinniśmy dać zero procent - oświadczył Zełenski w wystąpieniu online.

  • 20:13

    Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Reyjkaviku zwrócił uwagę, że szczyty Rady Europy z udziałem szefów państw i rządów odbywają się w wyjątkowych i przełomowych momentach. - Dzisiaj, jak widać, taki moment jest. Oczywiście jest on związany z tym, co dzieje się dzisiaj w naszej części świata, w Europie Wschodniej, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę – oświadczył Duda.

    Zapowiedział, że przywódcy Rady Europy będą rozmawiali o tym, jak zatrzymać rosyjską agresję, jak pomóc Ukrainie w wyparciu Rosjan z jej międzynarodowo uznanych granic i odzyskaniu nad nimi kontroli oraz w jaki sposób pomóc Ukrainie się odbudować. - Myślę, że swoisty nowy porządek Europy, mam nadzieję, w przyszłości z przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO to są te tematy, które będą tu najbardziej żywe – dodał prezydent.

    Duda powiedział, że jego przesłaniem podczas szczytu będzie konieczność nieprzerwanego wspierania Ukrainy.


    "Nie może być czegoś takiego, jak zmęczenie tą sytuacją, zmęczenie wojną, że jeżeli zgodzimy się na to, żeby rosyjski imperializm zwyciężył przez zagarnięcie ziem Ukrainy, to za chwilę będziemy mieli kolejną wojnę wywołaną przez rosyjskie imperialne ambicje"

  • 19:36

    Rosyjskie wojska już wyczerpały swój potencjał do poważnych działań ofensywnych, ale mają porządną i mocną obronę - uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

    Budanow, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina, dodał, że rosyjskie wojska zbudowały "urzutowaną, porządną, silną" obronę. "Ale to już nie ta rosyjska armia, która mogła prowadzić poważne operacje ofensywne" - wskazał szef HUR.

    Według niego obecnie na terytorium Ukrainy bezpośrednio w działaniach wojennych po stronie Rosji uczestniczy 370 tys. osób z "komponentu wojskowego", ponad 20 tys. żołnierzy Rosgwardii i ok. 7 tys. członków różnych formacji zbrojnych, takich jak prywatne firmy wojskowe.

    Rosyjskie wojsko

  • 19:26

    Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował we wtorek ambasadorów pozostałych 26 krajów unijnych o zaangażowaniu Białorusi w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci – dowiedziała się PAP ze źródeł w Brukseli. Polska apeluje o nałożenie sankcji UE na reżim Alaksandra Łukaszenki za te działania.

  • 19:02

    Holandia. Sąd przyznał dzikim lokatorom prawo do mieszkania w kamienicy rosyjskiego oligarchy Arkadija Wołoża

  • 18:16

    80 proc. tego, co mówi założyciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, to prawda - uważa Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.


    "To nie jest specjalna operacja dezinformacyjno-psychologiczna. Najstraszniejsze jest, że to, co mówi Prigożyn, to przeważnie prawda. Są pewne rzeczy, które nie są nieprawdziwe, tylko można je podwójnie interpretować. Ale 80 proc. tego, co mówi, to szczera prawda".


    Szef HUR stwierdził, że w przeciwieństwie do rosyjskiej armii Grupa Wagnera pokazała swoją maksymalna skuteczność, co zaostrzyło konflikt z dowództwem armii. Ocenił, że "w Rosji nikt nie dorównuje Grupie Wagnera pod względem skuteczności prowadzenia działań bojowych" - pisze Interfax-Ukraina.

    Na początku maja Prigożyn opublikował nagranie adresowane do dowództwa wojskowego Rosji, w szczególności ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego gen. Walerija Gierasimowa. Prokremlowski biznesmen po raz kolejny oskarżył resort obrony o celowe wstrzymywanie dostaw amunicji dla wagnerowców walczących w Bachmucie. Prigożyn "oficjalnie zapowiedział", że jeśli ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dni, Grupa Wagnera opuści Bachmut do 10 maja.

    Prigożyn

  • 17:20

    Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został odwołany ze stanowiska podczas wtorkowego plenum SN. W poniedziałek zatrzymano go, kiedy przyjmował nielegalną korzyść majątkową w wysokości 3 mln dolarów. Przed odwołaniem z urzędu sędziowie wyrazili wobec Kniaziewa wotum nieufności.

    W poniedziałek wieczorem Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powiadomiło, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło "mechanizmy korupcyjne" funkcjonujące w Sądzie Najwyższym, polegające na "pobieraniu nienależnych świadczeń (pieniężnych) przez sędziów i kierownictwo" tej instytucji.

    Do komunikatu dołączono zdjęcie przedstawiające pliki banknotów przejęte podczas zatrzymania Kniaziewa.

    НАБУ

    ❗️НАБУ і САП викрили масштабну корупцію у Верховному Суді, а саме схему щодо одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного Суду. Наразі проводяться невідкладні слідчі дії. Деталі згодом.

  • 16:55

    Ukraińskie siły w ostatnich dniach wyzwoliły z rąk wojsk rosyjskich około 20 km kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    Jednocześnie rosyjskie siły osiągają pewne postępy w samym Bachmucie, niszczą miasto z artylerii. Ściągają jednostki zawodowych desantowców - przekazała wiceminister. Toczą się zacięte walki, które kończą się różnymi rezultatami - dodała.

    "W obecnej sytuacji nasze wojska robią maksimum, a nawet więcej" - oceniła Malar. "To, że obrona Bachmutu trwa tyle miesięcy, a nawet na pewnych odcinkach są postępy, (zawdzięczamy) nadzwyczajnym wysiłkom naszych wojskowych i wysokiemu poziomowi profesjonalizmu dowództwa obrony" - napisała w Telegramie.

    Zaznaczyła, że rosyjska armia ma przewagę pod względem liczby ludzi i uzbrojenia. "Jednocześnie dzięki działaniom naszych wojskowych od minionego lata nie może zrealizować swoich planów na odcinku bachmuckim" - podsumowała wiceminister.

    Walki o Bachmut

  • 16:53

    Rosyjscy okupanci, którzy kontrolują Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy, narzucają pracownikom tego obiektu coraz bardziej absurdalne zakazy; zabroniono już nawet rozmów na terenie zakładu i oglądania się za siebie - poinformował we wtorek na Telegramie ukraiński państwowy koncern Enerhoatom.

    W ocenie przedsiębiorstwa tak drakońskie regulacje wprowadzono ze strachu. Najeźdźcy rozmieścili na terenie elektrowni stanowiska ogniowe i ściągnęli tam ogromne ilości sprzętu wojskowego. Dlatego nie chcą, żeby personel obiektu dowiedział się o szczegółach tych działań.

    "Ściśle nadzorowane są wszelkie możliwości przemieszczania się, z wyjątkiem tych wyraźnie wskazanych przez okupacyjnych zarządców elektrowni. Obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia nie tylko poza obiekt, ale również na ulicę. Podczas pracy członkowie personelu mogą odtąd patrzeć tylko na wprost. Obracanie głowy, a nawet patrzenie w bok jest surowo zabronione" - powiadomił koncern.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa

  • 16:48

    W ciągu roku od wycofania sił ukraińskich z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu do kraju wróciło około 500 obrońców; prawie 2000 pozostaje w niewoli rosyjskiej - poinformowała we wtorek Natalia Zarycka, szefowa organizacji zrzeszającej żony i matki żołnierzy.

    - Mimo wszelkich wysiłków w ciągu 12 miesięcy udało się uwolnić tylko 20 procent obrońców, którzy walczyli dopóty, dopóki nie otrzymali od dowództwa rozkazu złożenia broni i ratowania życia - powiedziała Zarycka na konferencji prasowej w Kijowie.

    Byli głodzeni, bici i torturowani

  • 16:21

    Siły rosyjskie kontynuują ataki naziemne w Bachmucie i na jego obrzeżach. Siły ukraińskie dalej bronią miasta - informuje Instytut Badań nad Pokojem, który zamieścił na Twitterze mapę ukazującą aktualny układ sił w tym strategicznym mieście (stan na 15 maja).

    Ukraińskie władze poinformowały o "ograniczonych sukcesach" na polu bitwy w wyniku "lokalnych kontrataków" w Bachmucie i jego okolicach - donosi ISW.

  • 16:13

    W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia płonącego centrum handlowego Wostocznyj w okupowanym przez Rosję Mariupolu w obwodzie donieckim.

  • 15:59

    Prezydent RPA Cyril Ramaphosa oświadczył we wtorek, że prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zgodzili się spotkać z grupą afrykańskich liderów, by przedyskutować potencjalny plan pokojowy - donosi agencja Reutera.

    Szczegóły planu nie zostały ujawnione publicznie.

    - Moje rozmowy z oboma przywódcami (Rosji i Ukrainy - red.) pokazały, że obaj są gotowi na przyjęcie afrykańskich przywódców i dyskusję na temat tego, jak można zakończyć ten konflikt - powiedział Ramaphosa na wspólnej konferencji prasowej z premierem Singapuru w Kapsztadzie.

    Biuro prezydenta RPA podało, że Putin i Zełenski zgodzili się przyjąć afrykańską misję w swoich stolicach.

    Afrykański plan pokojowy dla Ukrainy wspierają także przywódcy Senegalu, Ugandy, Egiptu, Republiki Konga oraz Zambii - donosi Reuters.

  • 15:47

    We wtorek Ukraina oficjalnie przystąpiła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie. Ukraińska flaga została wciągnięta na maszt przed siedzibą centrum w Tallinie, obok flagi NATO i innych państw członkowskich Sojuszu.

    "Dziękujemy państwom sponsorującym CCDCOE za zaproszenie Ukrainy. Szczególną wdzięczność kierujemy do rządu Estonii za wsparcie i pomoc w tej drodze" - napisał ukraiński resort na Twitterze.

  • 15:21

    Zestrzelenie rosyjskich rakiet skomentował także sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. "Dziękujemy wszystkim prawdziwym Patriotom Ukrainy" – napisał na Twitterze.

    "Wytrwałość prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego – red.) i zasadnicze decyzje polityczne sojuszników o dostarczeniu nowoczesnych systemów obrony powietrznej ratują życie ukraińskich dzieci i cywilów" – wskazał.

    Daniłow zaapelował po raz kolejny o przekazania Ukrainie samolotów F-16, które "przybliżą zakończenie wojny". "Pomóżcie nam bronią, a Rosję pochowamy sami!" – zadeklarował Daniłow.

  • 15:19

    "Kolejny niewiarygodny sukces Sił Powietrznych Ukrainy. (…) Rosyjscy terroryści nie mają szans na zapanowanie nad Ukrainą" – napisał na Twitterze minister obrony Ołeksij Reznikow.

    "Ich broń może i powinna być zwalczana bronią zachodnią. Dziękujemy żołnierzom naszych Sił Powietrznych i naszym państwom partnerskim, które zainwestowały w bezpieczeństwo nieba nad Ukrainą i całą Europą" – podkreślił.

    Atak z użyciem m.in. sześciu Kindżałów Rosja przeprowadziła we wtorek nad ranem. Ogółem w stronę celów na Ukrainie odpalono 18 różnego rodzaju pocisków. Według armii wszystkie zostały zniszczone.

  • 15:16

    Pokłosie nocnego ataku rakietowego na Kijów

  • 14:47

    Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, składa wizytę w Seulu, gdzie spotkała się z prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem - podała agencja Reutera.

    W wywiadzie dla południowokoreańskiej agencji informacyjnej Yonhap Zełenska wyraziła chęć zaproszenia Jeola do Ukrainy, podkreślając, że taka wizyta byłaby "bardzo wspierająca" dla Ukraińców. Przestrzegła też przed ryzykiem zmęczenia wojną i zaapelowała o "bardziej radykalne" wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją - poinformował Reuters.

    Ołena Zełenska spotkała się z przywódcą Korei Południowej

  • 14:36

    Prezydent RPA Cyril Ramaphosa oznajmił, że Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski zgodzili się przyjąć misję afrykańskich przywódców dotyczącą inicjatywy pokojowej - podała rosyjska sekcja BBC.

    Według Ramaphosy o inicjatywie został poinformowany sekretarz generalny ONZ, a ponadto rządy USA i Wielkiej Brytanii.

    Żaden z krajów wymienionych przez Ramaphosę nie skomentował jego oświadczenia - dodała BBC.

    Władimir Putin i Cyril Ramaphosa w czasie szczytu BRICS. Zdjęcie z lipca 2018 roku

  • 14:06

    "Państwo fejk z mnóstwem niepotrzebnych zmobilizowanych rezerwistów i fikcyjną bronią hipersoniczną" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak, odnosząc się do zestrzelenia nad Ukrainą kolejnych sześciu rosyjskich ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kindżał. "Czas z tym wszystkim skończyć. Ale potrzebujemy do tego amunicji, rakiet dalekiego zasięgu i samolotów" - dodał Podolak.

    Po strąceniu (4 maja) nad obwodem kijowskim pierwszego pocisku Kindżał ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko przypomniał, że "rosyjska propaganda przedstawiała je jako rakiety, których nie da się przechwycić".

  • 13:18

    W ciągu ostatnich dwóch lat rosyjskie służby specjalne próbowały otruć lub włamały się do mieszkań co najmniej czterech osób znanych z krytykowania polityki Kremla. Wśród niedoszłych ofiar Moskwy jest m.in. były ambasador USA na Ukrainie John Herbst - ujawnił niezależny rosyjski portal Agentstwo.

    Dyplomata uskarżał się na tajemnicze problemy zdrowotne podobne do symptomów otrucia jeszcze w 2021 roku, czyli kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło w tej sprawie postępowanie - podał portal, powołując się na swoich informatorów pragnących zachować anonimowość.

  • 13:07

    Zdaniem ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa rosyjskie siły zbrojne dysponowały 80 pociskami hipersonicznymi Kindżał. Siedem z nich już zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

    "Rosyjscy terroryści nie mają szans na zdobycie Ukrainy" - napisał na Twitterze Reznikow.. "Dziękujemy naszym żołnierzom Sił Zbrojnych i państwom partnerskim, którzy zainwestowali w ochronę nieba nad Ukrainą i całą Europą. Odnieśmy zwycięstwo razem!" - dodał minister obrony.

  • 12:45

    Ostatnie wizyty Wołodymyra Zełenskiego we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii miały na celu przekonywanie partnerów, by dostarczyli Kijowowi amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16. Władze w Kijowie liczą na 40-50 takich maszyn - powiadomił w poniedziałek wieczorem portal Politico.

    Dyplomatyczne tournee Zełenskiego po krajach zachodniej Europy, zrealizowane od soboty do poniedziałku, służyło głównie zbudowaniu "koalicji samolotowej" na wzór wcześniejszej "koalicji czołgowej". Prezydent Ukrainy zamierza podnieść ten temat również podczas szczytu G7 w japońskiej Hiroszimie w dniach 19-21 maja, a także na lipcowym szczycie NATO w Wilnie - ujawnił w rozmowie z Politico doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak.

    Oleh Biłecki z Kijowa o wizytach zagranicznych Wołodymyra Zełenskiego

  • 12:41

    Podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie prawdopodobnie nie otrzymamy zaproszenia do członkostwa w Sojuszu wraz z określeniem konkretnych dat akcesji. Możemy to osiągnąć na szczycie w Waszyngtonie w roku 2024 - ocenił Jehor Czerniew, przewodniczący stałej delegacji ukraińskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

    - Podczas spotkania w Wilnie powinniśmy otrzymać "realne gwarancje bezpieczeństwa" na okres, w którym będziemy starać się o pełnoprawne członkostwo w Sojuszu. Chcemy też jednoznacznej deklaracji, że NATO czeka na Ukrainę po zakończeniu wojny z Rosją. To jest maksimum tego, co możemy osiągnąć w tym roku, dlatego takie decyzje uznamy za wystarczające - oznajmił Czernow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Szczyt Sojuszu w stolicy Litwy zaplanowano na 11-12 lipca. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymał m.in. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 11:25

    Siły formacji najemniczej Grupa Wagnera kontynuują stopniowe postępy w oczyszczaniu ukraińskich pozycji w centrum Bachmutu, ale w ciągu ostatnich czterech dni siły ukraińskie poczyniły taktyczny postęp stabilizując swoje pozycje na flankach miasta - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że oprócz postępów na południu Bachmutu, ukraińskie natarcia odepchnęły rosyjską linię frontu na północny zachód od miasta. To prawdopodobnie umożliwiło siłom ukraińskim ponowne bezpieczne wykorzystanie drogi 0506 będącej kluczowym szlakiem zaopatrzeniowym.

    Według brytyjskiego ministerstwa, Ukraina powstrzymuje postępy Rosji w kierunku zachodnim wzdłuż linii kanału Doniec-Donbas, który włączony został w głęboką strefę obronną wokół miasta Czasiw Jar.

  • 11:23

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował, że odwiedził oddziały pod Bachmutem, które przeszły w ostatnich dniach do ataku, wywołując "dezorientację wroga".

    - Trzy dni temu otworzyła się nowa stronica naszej wojny - mówił Syrski, zwracając się do żołnierzy.

    - Swoimi działaniami wywołaliście dezorientację całej armii rosyjskiej, dlatego że Rosjanie nie wiedzą, gdzie odbywa się atak, gdzie trwa nasz atak ogólny i co dzieje się pod Bachmutem, który już uważali za swój - przekazał na kanale Telegram Ołeksandr Syrski.

    Generał Syrski w Bachmucie

  • 10:58

    Rosyjskie wydatki na obronność w styczniu i lutym (tego roku) stanowiły 36 procent wszystkich wydatków budżetowych. Kreml przeznaczył na armię niemal czterokrotnie więcej pieniędzy, niż na potrzeby "gospodarki narodowej" i prawie dwa razy więcej, niż na cele socjalne - podała agencja Reutera, która przeanalizowała dane rosyjskiego resortu finansów.

    W dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku władze w Moskwie wydały na obronność około 2 bln rubli (równowartość 26 mld dolarów). W porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, gdy Kreml zaatakował Ukrainę, oznacza to wzrost o 282 procent - powiadomił Reuters.

  • 10:31

    Francuscy śledczy przyjechali w Ukrainę w celu zbadania okoliczności śmierci dziennikarza agencji AFP Armanda Soldina podczas rosyjskiego ataku rakietowego w pobliżu miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim - podała ukraińska agencja Ukrinform.

    Soldin miał 32 lata, w AFP pracował od 2015 roku. Był koordynatorem wideo w Ukrainie od września 2022 roku. Regularnie jeździł na linię frontu.

    Francuski dziennikarz zginął w rosyjskim ataku na Ukrainie

  • 10:08

    Grupa Wagnera, zarządzana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, nie jest jedyną rosyjską prywatną firmą wojskową biorącą udział w inwazji na Ukrainę. Walczą tam jeszcze przynajmniej trzy oddziały najemników, związane z państwowym koncernem Gazprom i jeden kontrolowany przez resort obrony - ujawniła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

    W pierwszej połowie 2022 roku, na początku inwazji zbrojnej na Ukrainę, Gazprom miał skompletować trzy grupy najemników, rekrutując do tych formacji ochroniarzy pracujących w oddziałach koncernu w całej Rosji.

    Podobnie postąpił resort obrony, który przejął pod swój zarząd firmę Redut ("reduta"), znaną w poprzednich latach z ochrony obiektów spółki Strojtransgaz w Syrii.

  • 8:30

    W nocnym ataku Rosji siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 rakiet różnego typu, w tym sześć ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kinżał – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

    Atak nastąpił o godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego). Wojska rosyjskie użyły pocisków odpalanych z ziemi, samolotów oraz okrętów.

    "Z sześciu samolotów MiG-31 K wystrzelono sześć rakiet ponaddźwiękowych Ch-47M2 Kinżał, dziewięć pocisków manewrujących Kalibr (odpalono) z okrętów na Morzu Czarnym oraz trzy rakiety z wyrzutni lądowych (S-400, Iskander-M)" – napisał Załużny na kanale Telegram. "Wszystkie 18 rakiet zostało zniszczonych przez siły i środki obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy" – podkreślił dowódca.

    Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Kijów. Ukraińcy: przechwyciliśmy sześć pocisków Kindżał

  • 8:21

    Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) opublikowała apel wideo, zachęcający do współpracy Rosjan. Reklama odwołuje się do ich niezadowolenia z sytuacji w kraju i poczucia odpowiedzialności za ojczyznę.

    "To zawsze będzie moja Rosja" - mówi fikcyjny bohater.

    Jak informuje telewizja CNN, służby chcą w ten sposób skorzystać z "bezprecedensowej" - w ich ocenie - okazji, by zachęcić Rosjan niezadowolonych z powodu wojny z Ukrainą i sytuacji w kraju do przekazywania tajnych informacji. Reklama pojawiła się w mediach społecznościowych, w tym na serwisie Telegram.

  • 8:09

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 520 rosyjskich żołnierzy - poinformował w najnowszym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty rosyjskiej armii od początku agresji zbrojnej wynoszą 199 980 żołnierzy.

    Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie także m.in. 12 pojazdów opancerzonych, 13 systemów artyleryjskich, 12 dronów i trzy czołgi.

  • 7:51

    Oficjele ukraińscy potwierdzili 15 maja ograniczone sukcesy swej armii pod Bachmutem - podkreśla w najnowszym sprawozdaniu amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Trwają tam lokalne kontrataki ukraińskie.

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w poniedziałek, że siły ukraińskie pod Bachmutem przesuwały się do przodu przez kilka dni - relacjonuje ISW. Malar nie wskazała, gdzie doszło do tych kontrataków. Wcześniej, 14 maja, rzecznik armii Serhij Czerewaty mówił, że są to postępy rzędu 150-600 metrów w różnych kierunkach w rejonie Bachmutu.

  • 7:06

    Nocny atak lotniczy Rosji na Kijów - ósmy w maju - był skomplikowany, gdyż z różnych kierunków wystrzelono drony, rakiety manewrujące i prawdopodobnie rakiety balistyczne - przekazał szef administracji wojskowej miasta Kijowa Serhij Popko.

    -To było wyjątkowe w swojej intensywności - maksymalna liczba pocisków atakujących w najkrótszym czasie - powiedział Popko, cytowany przez agencję Reutera.

    Nocne eksplozje nad Kijowem

  • 6:25

    "The Washington Post" napisał - powołując się na amerykańskie dane wywiadowcze - że Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera, miał zaoferować Ukraińcom przekazanie informacji o pozycjach rosyjskich wojsk w zamian za wycofanie się z Bachmutu.

    ISW komentując te ustalenia napisał, że taki ruch Prigożyna nie miał być atakiem na Władimira Putina, a raczej częścią rywalizacji z kierownictwem ministerstwa obrony o względy rosyjskiego dyktatora.

    "Takie informacje raczej nie skłonią Kremla do usunięcia Prigożyna w najbliższym czasie, ale mogą przyczynić się do zdyskredytowania go" - pisze ISW.

  • 5:34

    "Alarm przeciwlotniczy trwa, pozostańcie w schronach!" - napisał mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie, zwracając się w nocy do mieszkańców ukraińskiej stolicy po ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie.

  • 4:32

    Mer Kijowa Kliczko poinformował, że w nocy w Kijowie słychać było eksplozje - podał portal The Kyiv Independent. Kliczko, przekazał, że odłamki pocisku spadły na teren zoo w kijowskiej dzielnicy Szewczenki. Do akcji wysłano służby ratunkowe.

    Mer Kijowa dodał, że na skutek uderzenia odłamków uszkodzony został budynek, a w dzielnicy Sołomianskiej zapaliło się kilka samochodów. Według wstępnych informacji trzy osoby zostały ranne.

    Szef Administracji Wojskowej Miasta Kijowa Serhij Popko powiedział, że odłamki pocisków spadły również w dzielnicach Obołoński i Darnyckiej, gdzie według Kliczki uszkodzone zostały dwa samochody.

  • 3:50

    Systemy obrony powietrznej odpierały w nocy we wtorek rosyjskie ataki powietrzne na Kijów i inne miejsca na Ukrainie - przekazał na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Alarm przeciwlotniczy obowiązuje we wszystkich obwodach Ukrainy.

    Urzędnicy administracji wojskowej Kijowa przekazali również na Telegramie, że systemy obrony powietrznej odpierają ataki na stolicę.

    Świadkowie, na których powołuje się Reuters, potwierdzili kilka eksplozji w Kijowie, które brzmiały jak systemy obrony powietrznej niszczące obiekty.

    Z kolei dziennikarze portalu The Kyiv Independent przekazali, że co najmniej dziesięć głośnych eksplozji było słyszalnych w nocy w stolicy kraju.

  • 3:41

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:19

    Rosyjskie siły dosłownie wykradają dzieci z miejsc zamieszkania i nauki na okupowanych ukraińskich terytoriach - poinformowała przedstawicielka administracji prezydenta Ukrainy Daria Zariwna. Według ukraińskich danych siłą wywieziono z Ukrainy do Rosji około 20 tys. dzieci. "Choć liczba takich zbrodni może być znacznie wyższa i może wynosić ponad 100 tys." - napisała w Telegramie Zariwna.

  • 2:11

    Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został w poniedziałek zatrzymany podczas przyjmowania nielegalnej korzyści majątkowej w wysokości 3 milionów dolarów - poinformował portal Ukrainska Prawda za źródłami w ukraińskich organach ścigania.

    Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powiadomiło w godzinach wieczornych na Telegramie, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło "mechanizmy korupcyjne" funkcjonujące w Sądzie Najwyższym, polegające na "pobieraniu nienależnych świadczeń (pieniężnych) przez sędziów i kierownictwo" tej instytucji.

  • 1:37

    Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów myśliwców we Francji – powiedział w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla telewizji TF1. - Nie mamy tabu w tej kwestii. Szkolenia mogą ruszyć już teraz – stwierdził Macron, pytany o szkolenie pilotów ukraińskich na francuskich myśliwcach.

    Prezydent wykluczył jednak dostarczanie samolotów na Ukrainę. - Nie prowadzimy wojny z Rosją, pomagamy Ukrainie stawić opór rosyjskiemu napastnikowi. Co oznacza, że nie dostarczamy broni, która pozwoliłaby przedostać się na rosyjską ziemię lub zaatakować Rosję. Nie osłabiamy też zdolności Francji do samoobrony - stwierdził Macron.

    Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron

  • 1:09

    Wizyty we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, które złożyłem w ostatnich dniach, przybliżyły nasze zwycięstwo - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideo nagranym w pociągu powrotnym do Kijowa. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych.

    - Trzy długie dni: nasi wojskowi, nasze państwo staje się silniejsze. Jestem (tego) pewien. Znacznie silniejsze - powiedział ukraiński przywódca.

  • 0:47

    Musimy wciąż wywierać presję na Rosję, aby zaprzestała agresji. Kiedy nie ma agresji, nie ma wojny – mówił ambasador Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w trakcie spotkania o sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Zapewniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: