Ukraińska armia: wróg bezskutecznie próbuje otoczyć Bachmut

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińska armia: zniszczyliśmy rosyjski Su-24 w pobliżu Bachmutu
Ukraińska armia: zniszczyliśmy rosyjski Su-24 w pobliżu Bachmututelegram/@operativnoZSU
wideo 2/22
Ukraińska armia: zniszczyliśmy rosyjskiego Su-24 w pobliżu Bachmututelegram/@operativnoZSU

Środa jest 385. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski poinformował, że sytuacja wokół Bachmutu, gdzie trwają ciężkie walki, jest trudna. - Wróg nadal bezskutecznie próbuje otoczyć miasto i posuwać się naprzód. Żołnierze 93. brygady wraz z innymi obrońcami powstrzymują ataki wroga - oznajmił generał. Syrski przekazał, że okupanci nacierają także na kierunkach kupińskim i łymańskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:33

  Od początku inwazji wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy prawie 5000 ataków rakietowych i 3500 nalotów, odnotowano też 1100 ataków dronów - poinformował podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa pierwszy sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Danyło Kubai.

 • 3:52

  Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Wyjaśnił, że cywile, którzy pozostają w Bachmucie, kategorycznie odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak podkreślił, przeprowadzana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci i przynajmniej jednego z rodziców.

 • 3:31

  Wydaje się, że w porównaniu z poprzednimi tygodniami, ogólne tempo rosyjskich operacji w Ukrainie spadło. Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych na północny zachód od miejscowości Swatowe i przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na linii Swatowe-Kreminna - przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Siły rosyjskie osiągnęły jedynie minimalne korzyści taktyczne na całej linii frontu obwodu ługańskiego w ciągu ostatniego tygodnia, a siłom ukraińskim prawdopodobnie udało się ostatnio przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytorium w tym obwodzie - dodał amerykański think-tank.

 • 2:34

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:29

  Grupa Wagnera wyznaczyła 15 milionów dolarów nagrody za głowę ministra obrony Włoch Guido Crosetto - podał włoski dziennik 'Il Foglio". Według gazety informację służb specjalnych na ten temat przekazano szefowi resortu około 10 dni temu.

 • 0:04

  Hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy, że oprócz obiecanych sześciu Leopardów 2, Madryt przekaże Ukrainie jeszcze cztery takie czołgi.

  Robles poinformowała również o dostawie na Ukrainę nowej partii transporterów opancerzonych TOA M113 - pojazdów gąsienicowych wyspecjalizowanych w transporcie jednostek bojowych.

 • 22:50

  Rosyjscy żołnierze ostrzelali z artylerii kilka miejscowości w graniczącym z Rosją obwodzie sumskim - poinformowały lokalne władze. Na obwód spadło ponad 160 pocisków. Nie ma doniesień o ofiarach i osobach poszkodowanych.

 • 22:32

  Dziś odbyło się 10. spotkanie grupy w formacie Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy. To ważne szczególnie teraz, gdy czuje się, że rosyjska agresja zbliża się do momentu, w którym nie będzie mogła być kontynuowana i wyczerpie się - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Na spotkaniu omawiano dostawy amunicji, artylerii, czołgów, uzbrojenia przeciwlotniczego dla naszych żołnierzy. Dziękuję USA, które koordynują działania grupy Ramstein i wszystkim naszym partnerom - mówił ukraiński przywódca w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

  "Nie ma takiego terrorysty, który byłby w stanie zwiększyć swój potencjał w konfrontacji z wolnym światem. Rosja nie jest tutaj wyjątkiem" - przekonywał Zełenski. Podkreślił, że presja na Rosję, wyrażana poprzez sankcje, kary dla tych, którzy je omijają, nacisk polityczny i prawny musi nieustannie rosnąć.

  Wołodymyr Zełenski

 • 22:24

  Ukraińscy obrońcy zestrzelili rosyjski dron ZALA, który rzekomo nie powinien być widziany przez ukraińskie środki walki radioelektronicznej - poinformowało dowództwo operacyjne Północ.

  Bezzałogowiec został zestrzelony przez żołnierzy 58. samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej im. hetmana Iwana Wyhowskiego.

  Zestrzelony rosyjski dron ZALA

 • 22:13

  Największe masowe pochówki ukraińskich cywilów podczas rosyjskiej agresji odkryto w obwodach charkowskim i kijowskim - poinformował zastępca szefa ukraińskiej policji Maksym Cuckiridze.

  W mieście Izium w obwodzie charkowskim z rąk rosyjskich okupantów zginęło 941 osób, z kolei w obwodzie kijowskim znaleziono ciała 1374 osób.

 • 21:51

  Rosyjskie wojsko ostrzelało miasto Marganiec, w wyniku ataku zginęły dwie kobiety - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

  Urzędnik przekazał, że w wyniku ostrzału zostało rannych pięć osób. "Uszkodzonych zostało siedem wieżowców i cztery domy prywatne" - poinformował na kanale Telegram.

  Zniszczony dom po ostrzale miasta Marganiec

  Ostrzelany budynek w mieście Marganiec

 • 21:31

  Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski poinformował, że sytuacja wokół Bachmutu, gdzie trwają ciężkie walki, jest trudna.

  - Wróg nadal bezskutecznie próbuje otoczyć miasto i posuwać się naprzód. Żołnierze 93. brygady wraz z innymi obrońcami powstrzymują ataki wroga - oznajmił generał.

  Syrski przekazał, że okupanci nacierają także na kierunkach kupińskim i łymańskim.

 • 20:57

  Tworzymy siłę bojową, która pozwoli Ukraińcom na zmianę dynamiki na polu bitwy - oświadczył szef Pentagonu Lloyd Austin po 10. spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Dodał też, że Rosji "kończą się zdolności i sojusznicy".

 • 20:56

  Rosja wykorzystuje co najmniej pięć scenariuszy, by porywać dzieci z Ukrainy - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk.

 • 20:56

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że napawają optymizmem rezultaty 10. spotkania grupy Ramstein, czyli państw, które dostarczają Ukrainie broń do odparcia rosyjskiej inwazji. "Omówiono wzmocnienie obrony przeciwlotniczej, dostawy amunicji, wspólne ćwiczenia i koalicję czołgową" - napisał Reznikow.

 • 17:18

  Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.

 • 17:17

  Rząd Danii ogłosił powstanie Funduszu Ukraińskiego o wartości siedmiu miliardów koron (ok. miliarda dolarów) na rzecz Ukrainy oraz zapowiedział kolejną transzę pomocy wojskowej dla Kijowa.

 • 17:17

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprosiło w środę gubernatora Florydy Rona DeSantisa do złożenia wizyty w Kijowie, po tym jak polityk Partii Republikańskiej określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako "spór terytorialny". DeSantis uważa też, że dalsze wsparcie USA dla Ukrainy nie należy do "żywotnych interesów" Ameryki.

 • 16:47

  Ukraińska firma AeroDrone rozpoczęła seryjną produkcję dwóch modeli bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych Ukrainy; po pomyślnej certyfikacji podpisano kontrakt z Ministerstwem Obrony - poinformował portal Ukrinform.

 • 16:23

  Przegrupowaliśmy nasze oddziały broniące Bachmutu na wschodzie Ukrainy, do miasta atakowanego przez rosyjskie wojska przybyły jednostki ukraińskich sił specjalnych złożone z oficerów i prowadzą tam obecnie walki uliczne - poinformował na antenie telewizji Espreso ukraiński polityk Pawło Żebriwski, prezes organizacji Wojskowe Bractwo Ukrainy.

  Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem

 • 15:59

  Rosyjscy okupanci wywieźli z Ukrainy dziesiątki tysięcy dóbr kultury - poinformowała wiceminister kultury Ukrainy Kateryna Czujewa na konferencji prasowej w Kijowie. Jak wyjaśniła, dane te dotyczą tylko muzeów państwowych i nie uwzględniają archiwów.

 • 15:53

  Firma z Kilonii musi zapłacić 1,3 miliona euro na rzecz skarbu państwa ponieważ dostarczyła do Rosji maszynę, która została wykorzystana do budowy mostu na Krym i naruszyła tym samym unijne sankcje wobec Rosji, zdecydował sąd w Kilonii. Poinformował o tym w środę portal Tagesschau.

 • 14:46

  Musimy znaleźć sposób, by dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej Ukrainie oraz zwiększyć produkcję amunicji - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy. Zapowiedział też, że mimo strącenia przez rosyjskie samoloty amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym USA nadal będą prowadzić tam misje.

  Armia USA: rosyjski myśliwiec Su-27 uderzył w amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym

 • 14:06

  Rosja, której samoloty strąciły amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym, rzuca wyzwanie USA. Brak odpowiedzi na ten krok sprawia, że Moskwa będzie powtarzała swoje prowokacje – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz.

 • 13:58

  Władze Kijowa zawarły w środę umowę o współpracy z Wrocławiem, czyli miastem, do którego trafiło dotychczas 150 tysięcy obywateli Ukrainy uciekających przed rosyjską inwazją, w tym 80 tysięcy dzieci - poinformował na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

 • 13:44

  Policja w obwodzie kijowskim na Ukrainie wciąż nie zdołała zidentyfikować ciał 199 osób, które zostały zabite podczas aktywnych działań bojowych w tym regionie - powiedział w środę agencji Ukrinform szef policji obwodowej Andrij Niebytow. Dane te oznaczają, że tych blisko 200 osób nie zdołano zidentyfikować w ciągu prawie roku, który minął od wyzwolenia podkijowskich miejscowości spod okupacji rosyjskiej. Rosjanie okupowali region od marca do początku kwietnia 2022 roku.

 • 13:10

  Rosjanie bili mnie młotem kowalskim, znęcali się nade mną psychicznie, strzelali mi obok głowy, po tych torturach nie mogłem chodzić przez dwa miesiące - powiedział w środowym reportażu Radia Swoboda Ołeksandr, mieszkaniec okupowanego w ubiegłym roku przez najeźdźców Wołczańska w obwodzie charkowskim.

 • 12:26

  Incydent z amerykańskim dronem strąconym przez rosyjskie samoloty nad Morzem Czarnym pokazuje, że Władimir Putin gotów jest do rozszerzenia strefy konfliktu z Ukrainą - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

  "Incydent z amerykańskim dronem MQ-9 Reaper, sprowokowany przez Rosję nad Morzem Czarnym, jest sygnałem Putina świadczącym o gotowości do rozszerzenia strefy konfliktu z wciągnięciem w niego innych stron. Taktyka va banque – ciągłe podbijanie stawki w warunkach strategicznej przegranej, w nadziei na zmianę sytuacji" - napisał Daniłow na Twitterze.

 • 12:17

  Żołnierze 93. Brygady Zmechanizowanej "Chołodnyj Jar" zestrzelili rosyjski myśliwiec Su-24 w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim - informuje portal Ukraińska Prawda. Ukraińscy żołnierze zamieścili w mediach społecznościowych materiał wideo mający ukazywać destrukcję rosyjskiego samolotu oraz ewakuację pilota.

  Оперативний ЗСУ

  93 ОМБр приземлила навіки ворожий кацаполіт, ймовірно Су-24. Бахмутський напрямок UPD. Су-25 https://t.me/operativnoZSU

 • 10:59

  Do 700 rosyjskich pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna od września 2022 r. - poinformował rzecznik lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat. Jesienią 2022 r. Rosja zaczęła stosować masowe ostrzały infrastruktury krytycznej Ukrainy.

  "Po 9 września obrona powietrzna strąciła już do 700 rakiet, nie licząc dronów - tych strącono już ponad 650" - powiedział Ihnat, cytowany przez portal ZN.UA. Jak wyjaśnia portal, chodzi o pociski rakietowe dalekiego zasięgu i pociski precyzyjne. Rosjanie używają w bombardowaniach Ukrainy również pocisków lotniczych.

  Ihnat zapewnił, że podczas ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną Rosjanie stracili znaczne zapasy pocisków.

  Ukraiński wywiad wojskowy oceniał w styczniu br., że deficyt pocisków precyzyjnych jest przyczyną wykorzystywania przez Rosjan dronów kamikadze, zarówno produkcji irańskiej, jak i własnej. Rosja rozpoczęła też przebudowę systemów obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400, dzięki czemu może używać ich do atakowania celów naziemnych - oceniał wywiad.

 • 10:47

  Decyzje dotyczące przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 są podejmowane w gronie kilku państw. Mamy już jasne deklaracje, które to państwa będą - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

  Rzecznik rządu zapytany na wtorkowej konferencji prasowej kto, poza Polską, będzie należał do koalicji przekazującej MiGi-29 oraz o jakiej liczbie samolotów jest mowa, odpowiedział, że szczegóły tych decyzji będą komunikowane w odpowiednim czasie.

  - Mogę tylko potwierdzić, że te decyzje są podejmowane w gronie kilku państw, natomiast siłą rzeczy nie jest moją rolą, aby w imieniu tych państw to komunikować - powiedział Müller. - Mamy już jasne deklaracje, które to państwa będą, ale umówiliśmy się, że one we własnych terminach i stosownych procedurach tego typu decyzję ogłoszą - dodał.

 • 10:34

  Rosyjski myśliwiec uderzył w amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym. Ekspert Juliusz Sabak komentuje

 • 10:01

  Rosja. Kreml chce "zapobiec ucieczce lub dezercji", ograniczenia dla rosyjskich urzędników - podaje brytyjski wywiad

 • 9:51

  Myśliwce RAF i Luftwaffe przechwyciły rosyjski samolot Ił-78

 • 9:30

  W lutym rosyjskie wojska zdołały opanować zaledwie 234 km kwadratowe terytorium Ukrainy, zwiększając zasięg kontrolowanych przez siebie obszarów sąsiedniego kraju o 0,04 proc. Te niewielkie zdobycze zostały okupione tysiącami zabitych żołnierzy, a także ogromnymi stratami broni i sprzętu wojskowego - powiadomił portal Business Insider.

  Serwis przekazał te doniesienia, powołując się na szacunki amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy prowadzący projekt War Mapper podali, że zyski terytorialne Kremla były jeszcze mniejsze i w okresie od 31 stycznia do 28 lutego wyniosły zaledwie 85 km kwadratowych. Te drobne rozbieżności w obliczeniach nie są jednak istotne. Obie liczby dowodzą, jak wielką porażką okazuje się, przynajmniej dotychczas, zapowiadana przez ekspertów nowa ofensywa Kremla - podkreślono.

  Business Insider zauważył, że przytoczone dane liczbowe potwierdzają wcześniejsze oceny brytyjskiego resortu obrony, według którego postępy rosyjskiej armii na Ukrainie są liczone "nie w kilometrach, lecz w metrach".

 • 8:56

  Od początku inwazji na Ukrainę rosyjscy urzędnicy i pracownicy sektora publicznego podlegają coraz ostrzejszym ograniczeniom w podróżach zagranicznych, które prawdopodobnie będą się dalej zacieśniać - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że niektórzy urzędnicy prawdopodobnie musieli oddać swoje paszporty Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a osoby zatrudnione bliżej centrum władzy stają w obliczu bardziej surowych ograniczeń. Urzędnicy Kremla mają zakaz wszelkich międzynarodowych podróży wypoczynkowych. Dodano, że jest to rozszerzeniem istniejących środków, które pochodzą z czasów sowieckich, a ograniczenia w podróżowaniu zostały zaostrzone po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

  "Środki te mają prawdopodobnie na celu zapobieżenie ucieczce lub dezercji coraz bardziej niezadowolonych urzędników. Istnieje realna możliwość, że w miarę zwiększania się represyjności państwa rosyjskiego, ograniczenia w podróżowaniu zostaną zaostrzone dla coraz większej liczby pracowników sektora publicznego" - napisano.

 • 8:54

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zwraca uwagę na zapowiedziane przez Polskę przekazanie Ukrainie MiGów-29. Wskazuje, że lotnictwo ukraińskie operuje tymi samolotami, więc Ukraina będzie mogła użyć ich podczas kontrofensywy, jeśli zostaną dostarczone na czas.

  Zderzenie rosyjskiego samolotu z amerykańskim dronem. ISW ocenia ryzyko eskalacji, wybuchu konfliktu

 • 8:30

  We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,7 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 19 tys. - podała Straż Graniczna.

  "W dn. 14.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 18,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,4 mln os." - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

  Dodała, że z Polski na Ukrainę we wtorek odprawiono 19 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,5 mln.

 • 8:23

  Gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin przekazał, że w ciągu ostatniej doby na obwód spadło 396 pocisków wroga. Chersoń został ostrzelany siedem razy. Cztery osoby zostały ranne.

 • 8:12

  W ubiegłym tygodniu przez czarnomorskie porty Ukraina wyeksportowała 36 proc. mniej zbóż i soi niż w pierwszym tygodniu marca - podał Ukraiński Klub Agrobiznesu.

  Między 6 i 12 marca przez porty morskie wyeksportowano łącznie 654 tys. ton produktów rolnych, co stanowi 36-proc. spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem.

  W tym okresie w portach regionu odeskiego załadowano szesnaście statków, czyli o cztery statki mniej w porównaniu z poprzednim tygodniem - pisze agencja Ukrinform.

 • 8:01

  Amerykański dron uderzony przez rosyjski samolot. Incydent nad Morzem Czarnym, media o szczegółach

 • 7:56

  Nexta opublikowała zdjęcia mające pochodzić z miejscowości Awdijiwka w obwodzie donieckim.

 • 7:44

  W obleganym przez Rosjan od miesięcy Bachmucie trwają ciągłe walki pozycyjne, Rosjanie wciąż próbują zająć miasto - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w porannym komunikacie na Facebooku.

  "Na kierunku bachmuckim wróg nie zaprzestaje prób zajęcia miasta Bachmut, gdzie trwają ciągłe walki pozycyjne" - głosi komunikat. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie odparły ataki przeciwnika w rejonach miejscowości: Jahidne, Chromowe i Orichowo-Wasyliwka. Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w pobliżu linii frontu.

  Sztab podał też, że niepowodzeniem zakończyły się rosyjskie próby szturmu na kierunkach: Awdijiwki, Marjinki i Szachtarska. Są to miejscowości w obwodzie donieckim.

  W miejscowości Gorłówka, będącej pod okupacją rosyjską, około 90 wojskowych rosyjskich leczonych w miejscowych szpitalach zostanie w najbliższym czasie wysłanych do Urzuf nad Morzem Azowskim. Mają tam stanąć przed komisją lekarską, która oceni ich dalszą zdolność do służby wojskowej. W samej Gorłówce władze okupacyjne otrzymały "polecenie przeprowadzenia kolejnej fali mobilizacji" - relacjonuje sztab. Tych 500 osób należy do kategorii wcześniej chronionych przed służbą ze względu na ograniczoną lub całkowitą niezdolność do służby wojskowej.

 • 7:19

  Ukraiński sztab opublikował dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych informacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 161 tys. żołnierzy (+980 ostatniej doby), 3492 czołgi (+8), 2528 systemów artyleryjskich (+9) oraz 304 samoloty.

 • 6:50

  Ukraina. Wołodymyr Zełenski o obronie Bachmutu: zadać wrogowi jak największe straty

 • 5:16

  Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 14 marca 2023

 • 4:41

  Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace wezwał Moskwę do poszanowania międzynarodowej przestrzeni powietrznej po tym, jak USA poinformowały, że Rosja spowodowała strącenie amerykańskiego drona nad Morze Czarnym.

 • 4:36

  ISW: Siły rosyjskie kontynuują wzmacnianie tyłów obszarów okupowanych przez Rosję obwodach zaporoskim i chersońskim. Ukraińscy partyzanci zranili zastępcę szefa okupacyjnej administracji wojskowej w Nowej Kachowce w ataku przeprowadzonym z użyciem improwizowanym ładunkiem wybuchowym.

 • 4:35

  Według reportera telewizji PBS Nicka Schifrina, który powołuje się na przedstawiciela Pentagonu, który z kolei widział nagranie wideo incydentu, Su-27 uderzył w MQ-9 w "niekontrolowany sposób" i próbował uniknąć zderzenia, kiedy uderzył w śmigło drona. - To nie jest coś, co widziałbyś u profesjonalnego pilota. To była amatorka - stwierdził rozmówca PBS.

 • 4:35

  ISW: prominentni rosyjscy blogerzy wzmacniają trwającą od dawna rosyjską operację informacyjną, która ma na celu wykorzystanie religii jako broni w celu zdyskredytowania Ukrainy.

 • 4:35

  Pierwsze damy Polski i Ukrainy Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały we wtorek o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach - podała Kancelaria Prezydenta.

 • 4:33

  W wyniku eksplozji samochodu w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim zginął kolaborujący z Rosjanami mężczyzna – podały media. Według nich odpowiadał on za transport miejski i międzymiastowy, organizował też przewozy putinowskich najemników z Grupy Wagnera na front.

  Portal Ukraińska Prawda potwierdził w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, że mężczyzna zginął i podał jego tożsamość. To Iwan Tkacz, który od września ub. roku był dyrektorem przedsiębiorstwa transportowego administracji okupacyjnej Melitopola.

 • 4:32

  - Rosja się rozpada, Rosja nie będzie w takich granicach i nie można już zatrzymać tego procesu. Skoro o tym problemie zaczyna mówić sam Hitler o nazwisku Putin, to bierzcie pod uwagę, że tak jest i że coś się będzie działo - powiedział we wtorek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), cytowany przez agencję Ukrinform.

  - Już teraz prowadzone są rozmowy dotyczące przeniesienia stolicy w głąb Rosji i toczy się już wiele innych procesów – dodał.

 • 4:32

  "Rosyjski agresor główne wysiłki koncentruje na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim" – powiadomiono w komunikacie sztabu generalnego ukraińskiej armii.

  W raporcie operacyjnym podano, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 30 ataków lotniczych i osiem rakietowych, w tym na miasto Kramatorsk, gdzie są zabici i ranni. Przeciwnik uderzył także w most w Zatoce w obwodzie odeskim.

  "Na kierunku bachmuckim wróg nie rezygnuje z prób zajęcia miasta Bachmut, w którym stale trwają walki pozycyjne" – podano.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: