Nożownik z Reading odpowie za trzy morderstwa

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
BBC, Reuters, PAP, tvn24.pl
Nożownik zaatakował w brytyjskim ReadingReuters
wideo 2/3
ReutersNożownik zaatakował w brytyjskim Reading

Koronna Służba Prokuratorska poinformowała w sobotę, że mężczyźnie, który zaatakował ludzi nożem w Reading tydzień temu, postawiono trzy zarzuty morderstwa. Policja określiła atak jako terrorystyczny.

20 czerwca wieczorem w parku Forbury Gardens w Reading na zachód od Londynu 25-letni Khairi Saadallah dźgnął nożem siedzących tam ludzi, zabijając trzy osoby i poważnie raniąc trzy kolejne. Policja oświadczyła dzień później przed południem, że traktuje zdarzenie jako mające charakter terrorystyczny, ale dodano, iż wszystko wskazuje na to, że sprawca działał sam i nie ma dalszego zagrożenia dla mieszkańców.

Policja przed parkiem w Reading, gdzie zaatakował nożownikXinhua News/East News

Uciekający napastnik został schwytany dzięki odwadze nieuzbrojonego policjanta, który ruszył za nim w pościg i powalił na ziemię. Został aresztowany.

Do ataku nożownika doszło w Reading na zachód od LondynuGoogle Maps

Łącznie sześć zarzutów

W sobotę Prokuratorska Służba Koronna postawiła mężczyźnie trzy zarzuty morderstwa oraz trzy zarzuty usiłowania morderstwa. Mężczyzna ma się pojawić w poniedziałek w Sądzie Magistrackim dla Westminsteru.

Jak poinformowało 21 czerwca BBC, Saadallah był znany Brytyjskiej Służbie Bezpieczeństwa MI5. Miał zwrócić na siebie uwagę w 2019 roku, kiedy "miał ambicje wyjechać za granicę potencjalnie w celu terrorystycznym". Wtedy nie stwierdzono realnego zagrożenia i nie założono Libijczykowi sprawy.

Zastępca komisarza londyńskiej policji Neil Basu, cytowany przez BBC, powiedział, że po ataku zgłosiło się 41 świadków.

Premier Boris Johnson spotkał się 21 czerwca z członkami służb bezpieczeństwa, wyższymi rangą ministrami i policją w celu uzyskania najnowszych informacji na temat dochodzenia. Oświadczył, że jest "przerażony i oburzony" atakiem, dodając, że jeśli to konieczne, Wielka Brytania zmieni prawo, aby zapobiec takim zdarzeniom.

Autor:mart/kab

Źródło: BBC, Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ANDY RAIN/PAP/EPA