"Odsuńcie się, nie chcę Egipcjan". Nożownik z Hurghady "jest dżihadystą"


Egipski student, który w piątek zaatakował nożem turystów w Hurghadzie, powiedział w trakcie przesłuchania, że jest wyznawcą ideologii dżihadu - pisze w sobotę AFP, powołując się na źródła sądowe i służby bezpieczeństwa Egiptu. W ataku zginęły dwie Niemki.

27-letni napastnik obecnie przebywa w areszcie w Kairze, gdzie jest przesłuchiwany. Według rozmówców AFP, przyznał zaraz po zatrzymaniu, że jego atak motywowany był ideologią dżihadu.

W sobotę dziennik "Al-Masri al-Jum" za źródłami w siłach bezpieczeństwa napisał, że sprawca piątkowego ataku to 27-letni student, który nigdy wcześniej nie był karany.

Pochodzący z Delty Nilu mężczyzna w swojej rodzinnej miejscowości cieszył się dobrą opinią - twierdzi gazeta.

"Odsuńcie się, nie chcę Egipcjan"

Po ataku w Hurghadzie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Ulice tego popularnego egipskiego kurortu są patrolowane, a przed hotelami stoją funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

Uzbrojony w nóż mężczyzna wdarł się w piątek na teren ośrodka wypoczynkowego w Hurghadzie, gdzie zabił dwie niemieckie turystki i ranił dwie inne osoby, po czym przedostał się na teren sąsiedniego ośrodka, gdzie zadał rany kolejnym dwóm osobom. Napastnik został ujęty.

Według pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela egipskich sił bezpieczeństwa napastnik jako cel ataku wybierał obcokrajowców i w trakcie napaści miał krzyczeć po arabsku: "Odsuńcie się, nie chcę Egipcjan".

Wcześniej w sobotę niemieckie MSZ potwierdziło, że w ataku zginęły dwie niemieckie turystki. Według resortu wszystko wskazuje na to, że atak był wymierzony w zagranicznych turystów.

Narodowość rannych osób nie została dotychczas ujawniona przez egipskie władze. Polskie MSZ na Twitterze poinformowało, że wśród rannych nie ma obywateli RP.

Kolejny atak na turystów

Od czasu obalenia przez egipskie wojsko w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim, ugrupowania ekstremistyczne w Egipcie nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj.

W styczniu 2016 roku dwaj napastnicy, podejrzani o sympatyzowanie z tak zwanym Państwem Islamskim i uzbrojeni w broń palną, nóż oraz pas z ładunkami wybuchowymi, ranili na plaży w Hurghadzie dwóch turystów.

Autor: pk/tr,mtom / Źródło: PAP