Argentyńscy rugbiści skazani na dożywocie za zabójstwo studenta

Źródło:
Guardian

Ośmiu amatorskich graczy rugby w wieku od 21 do 23 lat zostało uznanych przez argentyński sąd za winnych zabójstwa młodego studenta prawa. Zabójstwo oburzyło opinię publiczną i wywołało protesty w związku z innymi atakami na tle rasowym.

Sąd w mieście Dolores skazał w poniedziałek pięciu mężczyzn na dożywocie – w Argentynie w rzeczywistości wynosi ono maksymalnie 35 lat – za udział w zabójstwie 18-letniego Fernando Baeza Sosy, jedynego syna paragwajskich imigrantów.

Trzej inni mężczyźni zostali skazani na 15 lat więzienia. Kilku napastników należało do tej samej amatorskiej drużyny rugby.

Zabójstwo w klubie nocnym

Fernando Baez Sosa i jego przyjaciele bawili się w klubie nocnym w nadmorskim mieście Villa Gesell, kiedy wybuchła kłótnia między nimi a graczami rugby. Obie grupy zostały wyrzucone z klubu - kilka minut później rugbiści otoczyli i zaatakowali Fernando Baeza Sosę.

Zdarzenie trwało około 45 sekund i zostało zarejestrowane na jednym z telefonów. Świadkowie zeznali, że słyszeli, jak niektórzy z atakujących rzucali rasistowskie obelgi w stronę Sosy.

Od stycznia w sprawie zabójstwa studenta zeznawało około 80 świadków, w tym młodzi ludzie, którzy byli świadkami brutalnych scen, a także rodzice rugbistów.

Prokuratura domagała się dożywocia dla wszystkich członków grupy, opisując ich zbiorowe działania jako "egzekucję". Obrońcy oskarżonych wskazywali, że grupa powinna zostać uniewinniona, ponieważ żaden z nich nie chciał zabić Baeza Sosy.

- Fernando jest tutaj jedyną ofiarą – powiedziała dziennikarzom jego matka, Graciela Sosa. – Zabili go w najgorszy możliwy sposób, kopiąc go, gdy błagał, żeby przestali – dodała.

Rugbiści skazani w sprawie o zabójstwo

Narodowy Instytut Przeciwko Dyskryminacji, Ksenofobii i Rasizmowi w Argentynie określił zabójstwo jako atak na tle rasowym. "Mój syn został pobity z powodów rasistowskich" – napisał ojciec Fernando, Silvino Baez. "To był nienawiść. Może czuli się lepsi, ponieważ są blondynami, a Fernando miał ciemną skórę" – dodał.

Prawnik rodziny zabitego studenta zapowiada apelacje. Jego zdaniem wszyscy napastnicy powinni otrzymać dożywocie.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: Guardian