Ponad tysiąc pracowników Departamentu Stanu USA żegnało w piątek po południu odchodzącą ze stanowiska sekretarza stanu Hillary Clinton. W budynku im. Harry'ego Trumana Clinton w płomiennym przemówieniu podziękowała za cztery lata pracy, po czym symbolicznie wyszła przez frontowe drzwi budynku. - Odcisnęłaś głębokie piętno na polityce zagranicznej kraju. Będziemy tęsknić - powiedział zastępca sekretarza stanu William Burns.

Propozycję podjęcia pokojowych rozmów z reżimem prezydenta Baszara el-Asada potwierdził w Monachium szef syryjskiej koalicji opozycyjnej Moaz al-Chatib. Jednocześnie zarzucił międzynarodowej wspólnocie milczenie wobec zbrodni popełnianych przez rząd Syrii.

Śledztwo ws. akumulatorów w boeingach typu 787 Dreamliner szybko posuwa się do przodu - zapewniła w piątek rzeczniczka National Transportation Safety Board (NTSB). Ma to związek z maszyną japońskich linii, która awaryjnie lądowała w Bostonie.

1,5 roku więzienia w zawieszeniu, a w ramach kary - wizyta w obozie Auschwitz i opisanie swoich przeżyć. W piątek sąd uznał winnym negowania Holokaustu 42-letniego Węgra. W trakcie demonstracji w 2011 roku w Budapeszcie, mężczyzna rozwinął transparent z napisanym po hebrajsku tekstem: "Zagłady nie było".

Z 18 do 22 wzrosła średnia liczba samobójstw popełnianych każdego dnia przez weteranów, którzy służyli w amerykańskim wojsku. W piątek resort ds. weteranów opublikował w tej sprawie raport. Jak podkreślił minister ds. weteranów Eric Shinseki, przedstawione dane pomogą poprawić profilaktykę.

Były burmistrz Nowego Jorku Edward Koch, który pełnił urząd przez trzy kadencje (1978-89), zmarł w piątek w wieku 88 lat. Za czasów znanego z ciętego języka Kocha miasto wyszło z ruiny finansowej, ale zmagało się z bezdomnością, wysoką przestępczością i AIDS.

Kryzys strefy euro jeszcze się nie skończył, ale dzięki konsekwentnym reformom Unii Europejskiej sytuacja jest lepsza niż rok temu - stwierdzili zgodnie uczestnicy dyskusji rozpoczynającej 49. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas trwającej do niedzieli konferencji, eksperci i politycy poruszą m.in. problem przyszłości UE oraz aktualnej sytuacji w Syrii i Mali.

Liczba śmiertelnych ofiar eksplozji w siedzibie koncernu Pemex w stolicy Meksyku wzrosła do 32. Ponad 100 osób zostało rannych. Przyczyna wybuchu nie jest znana - poinformował przedstawiciel tego meksykańskiego giganta naftowego Emilio Lozoya.

Amerykanie będą musieli pociąć swój USS Guardian na kawałki. Trałowca, który rozbił się na rafie w pobliżu Filipin, nie da się ściągnąć w całości. Wypadek wywołał ostrą reakcję rządu Filipin i zawstydził US Navy, bo wszystko wskazuje na to, że zawiniły nowoczesne mapy.

Brytyjscy śledczy oznajmili, że nie można przedstawić żadnych zarzutów karnych dwójce australijskich radiowców, którzy udając członków rodziny królewskiej oszukali pielęgniarkę w londyńskim szpitalu i zdobyli informacje na temat stanu zdrowia księżnej Kate. Wprowadzona w błąd kobieta kilka dni później powiesiła się, obwiniając w liście pożegnalnym między innymi Australijczyków.

W dniu obchodów 70. rocznicy zwycięstwa w bitwie stalingradzkiej Wołgograd wróci na chwilę do swojej wojennej nazwy - Stalingrad. Drugiego lutego na ulice "Grodu Stalina" wyjadą też "stalinobusy", czyli autobusy komunikacji miejskiej ozdobione portretami Józefa Stalina.

Francois Hollande uda się w piątek w nocy do Mali - twierdzi gazeta "Liberation", powołując się na anonimowe źródła. Prezydent miałby spotkać się między innymi z tymczasowym prezydentem Dioncoundą Traore. Kancelaria Hollande nie skomentowała doniesień.

Premier Japonii zapowiedział, że chce, aby jego kraj mógł uczestniczyć w "zbiorowej samoobronie". To krok ku odejściu od pacyfistycznej konstytucji narzuconej po II wojnie światowej przez Amerykanów.

Stany Zjednoczone poruszyła tragiczna śmierć 15-letniej dziewczyny, która wystąpiła z swoim zespołem podczas inauguracji Baracka Obamy, a kilka dni później została zastrzelona w biały dzień opodal domu prezydenta w Chicago. Zamordowanie Hadiyi Pendelton wpisało się w gorącą dyskusję na temat dostępu do broni.