"Iskra Mandeli gaśnie"

Były prezydent RPA, 94-letni Nelson Mandela, ma zapalenie płuc. - Jego organizm reaguje na kurację antybiotykową - poinformował rzecznik prezydenta Jacoba Zumy. Żona Mandeli stwierdziła natomiast, że jego "iskra gaśnie".

"Silny wiatr od ogona" czy błąd załogi? O włos od katastrofy boeinga

Samolot Ryanair lądujący na niemieckim lotnisku był bliski katastrofy. Niemiecka komisja badająca wypadki lotnicze zakwalifikowała zdarzenie jako "poważny incydent". B737 z 141 osobami na pokładzie niebezpiecznie szybko opadał i zbliżył się do ziemi, zanim załoga poderwała maszynę do góry.

Pracował dla narkokarteli, uciekł z więzienia, wpadł w Odessie

W latach 90-tych pracował dla największych karteli w Ekwadorze, w Polsce rozprowadzał narkotyki w Trójmieście i zbiegł z więzienia, aby ostatecznie wpaść na Ukrainie. Adam F., 42-letni Polak, oraz jego żona, zostali zatrzymani w Odessie, gdzie ukrywali się przed wyrokami w Polsce.

MSZ Izraela: Europa prowadzi politykę jak przed Holokaustem

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak "pod koniec lat 30." XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

Protest w Budapeszcie. Nie chcą płatnych studiów

Ponad 2 tys. studentów wyższych uczelni protestowało w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.

Zuckerberg wygrał, będą kontrowersyjne zmiany w Facebooku

Zakończyło się głosowanie użytkowników Facebooka w sprawie zmian zasad funkcjonowania portalu. Zdecydowana większość była przeciwna ich wprowadzeniu. Ale frekwencja była zdecydowanie za niska, by zablokować propozycje Marka Zuckerberga.

Rada Praw Człowieka ONZ z polskim dyplomatą na czele

Stały Przedstawiciel Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie ambasador Remigiusz Henczel został w poniedziałek wybrany na Przewodniczącego Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych - poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Kiedyś mniejszość narodowa, dziś grupa etniczna. Polacy w Niemczech

Mogą być ich nawet dwa miliony. Ale statusu mniejszości narodowej i tak nie mają. Mieli kiedyś, przed wojną. Umowa z 1991 r. daje Polakom status "tylko" grupy etnicznej. Dlaczego? Bo zdecydowana większość z nich to imigranci stosunkowo świeżej daty, w przeciwieństwie do Niemców mieszkających w Polsce od wielu pokoleń. "Polska i Świat" o Polakach w Niemczech.

Chcieli wysadzić pociąg. Czeka ich kolonia karna

Na kary więzienia od 15 do 18 lat skazał w poniedziałek moskiewski sąd czterech domniemanych islamistów oskarżonych o próbę wysadzenia latem 2011 roku pociągu dużych prędkości Sapsan w obwodzie moskiewskim, między Moskwą a Petersburgiem.

Raport wywiadu USA. Koniec hegemonii

W 2030 roku Stany Zjednoczone przestaną być jedynym supermocarstwem i żadne państwo nie zastąpi ich w tej roli - przewiduje wywiad amerykański w ogłoszonym w poniedziałek raporcie. Dominującym regionem na świecie stanie się Azja.

Dwa supertajne samoloty. Owoc "czarnego budżetu" Pentagonu?

Na potrzeby amerykańskiego lotnictwa są budowane dwie nowe, ściśle tajne, "niewidzialne" maszyny - pisze na łamach "Aviation Week" jeden z czołowych amerykańskich ekspertów ds. lotnictwa, Bill Sweetman. Jak twierdzi, jedna z nich jest już najprawdopodobniej testowana w Strefie 51.

Mapy Apple'a wysyłają ludzi w australijską głuszę

Policja z małego miasta na południu Australii wzywa kierowców, aby "ostrożnie" podchodzili do wskazań ich najnowszych map na urządzeniach Apple. Z powodu błędu miasto Mildura zostało umieszczone w środku pobliskiego parku narodowego. Kilka osób miało spędzić w głuszy nawet dobę, zanim odnalazła ich policja.

Sikorski poprosił UE o interwencję ws. wraku

- Na forum Rady ds. zagranicznych UE skierowałem prośbę do wysokiej przedstawiciel UE (Catherine Ashton - red.), aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego Tu-154 - poinformował minister sparw zagranicznych Radosław Sikorski.

Gruzja i Rosja zaczną rozmawiać?

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją, Zurab Abaszydze, spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze. Będzie to pierwszy oficjalny kontakt Moskwy i Tibilisi od czasu wojny w 2008 r..

Unia odebrała Nobla. Nagroda "zasłużona i konieczna"

- Pokojowa Nagroda Nobla dla Unii Europejskiej jest zarówno zasłużona, jak i konieczna - powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjorn Jagland, podczas ceremoni wręczenia nagrody. Stwierdził, że członkowie Komitetu chcieli przypomnieć w okresie kryzysu UE, ile dla pokoju w Europie zrobiła Wspólnota.

Ochrona niemieckich lotnisk przestała pracować

Kilkuset pracowników służb ochrony niemieckich lotnisk przestało w poniedziałek wczesnym rankiem wykonywać swoje obowiązki. Zrzeszający ich związek zawodowy Verdi w nocy z niedzieli na poniedziałek niespodziewanie wezwał do strajku ostrzegawczego.

Katastrofa samolotu, której nie było

Samolot pasażerski z 93 osobami na pokładzie rozbił się podczas lądowania w porcie lotniczym stolicy Zambii, Lusace - podał PAP, powołując się na agencję AFP. Kilkanaście minut później okazało się, że nikomu nic się nie stało, ponieważ były to tylko ćwiczenia.

Reaktor do zamknięcia. Stoi na aktywnym uskoku

Japonia prawdopodobnie będzie musiała permanentnie zamknąć jeden ze swoich reaktorów atomowych. Sejsmolodzy wykazali, że część elektrowni jądrowej w Tsuruga stoi na aktywnym uskoku tektonicznym.

Rakieta Kima ma problem z kluczowym elementem?

Północnokoreańscy inżyneriowie natrafili na problem w pierwszym stopniu szykowanej do startu rakiety Unha-3. Ten sam element najprawdopodobniej spowodował katastrofy podczas poprzednich lotów. Okres, w którym może dojść do odpalenia, został wydłużony o tydzień, niemal do końca grudnia.

140 par homoseksualnych wzięło ślub jednego dnia

140 par homoseksualnych pobrało się w stanie Waszyngton w niedzielę. Jest to możliwe dzięki wynikom listopadowego referendum, w którym mieszkańcy stanu przegłosowali legalizację małżeństw osób tej samej płci.