Izrael nie ratyfikuje zakazu broni chemicznej

- Izrael nie ratyfikuje konwencji zakazującej posiadania broni chemicznej, którą podpisał w 1993 r., dopóki broń taką mają inne kraje regionu i dopóki świat oczekuje na zniszczenie jej arsenału przez Syrię - oznajmiły w czwartek źródła izraelskiego MSZ.

Syria już formalnie stroną Konwencji ws. broni chemicznej

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji.

Shabiha znaczy "podobni upiorom". Jeden z trzech filarów reżimu Asada

Gdy wybuchało powstanie przeciwko Asadowi, syryjską armię uważano za jedną z najsilniejszych w świecie arabskim. Walka z rebeliantami obnażyła wiele słabości sił zbrojnych, ale reżim może liczyć jeszcze na potężny aparat bezpieczeństwa i liczne formacje paramilitarne. Bezpieka, wojsko, milicje – to trzy części zbrojnego potencjału Asada.

Przecieki z raportu ONZ: Dowody wskazują, że gazu użył Asad

Zebrane przez inspektorów ONZ dowody wskazują, że atak chemiczny w Syrii został dokonany przez prezydenta Asada - informuje portal "Foreign Policy". - Z rodzaju dowodów można wywnioskować tożsamość autora - twierdzi jeden z informatorów. Ale bezpośredniego wskazania winnego nie należy oczekiwać.

Sikorski w "Financial Times": Nie ja wymyśliłem plan dla Syrii

Radosław Sikorski w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" stwierdził, że nie przypisuje sobie autorstwa planu oddania broni chemicznej w Syrii pod kontrolę międzynarodową. Przypomniał, że taki pomysł jako pierwszy wysunął senator Richard Lugar już ponad rok temu.

"To, co było niewyobrażalne tydzień temu, dzisiaj już zaczyna nabierać kształtów"

- Mamy postęp. To, co było niewyobrażalne tydzień temu, dzisiaj już zaczyna nabierać kształtów, ale musimy mieć precyzyjny kalendarz, sposoby weryfikacji i sankcje za ewentualne odstąpienie i oszustwa - powiedział w Londynie minister Radosław Sikorski, komentując wypowiedź Baszara el-Asada o tym, że Syria zgodzi się na przekazanie swej broni chemicznej pod nadzór międzynarodowy. Sikorski wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem spotkali się w Londynie z szefami resortów dyplomacji i obrony Wielkiej Brytanii - Williamem Hague i Philipem Hammondem.

Pierwsza w historii ekstradycja obywatela USA do Czech? Broni go adwokat Amandy Knox

Amerykański sąd zdecydował, że możliwa jest ekstradycja Amerykanina Kevina Dahlgrena do Czech. 20-latek jest podejrzany o poczwórne zabójstwo, do jakiego doszło w maju br. w czeskim Brnie. Jeśli USA rzeczywiście wydadzą Dahlgrena, będzie on pierwszym obywatelem USA oddanym pod czeską jurysdykcję. U naszych południowych sąsiadów grozi mu dożywocie, w USA mógłby całkowicie uniknąć kary.

Kerry o broni chemicznej: to nie jest gra, słowa nie wystarczą

Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą - powiedział sekretarz stanu John Kerry na konferencji prasowej w Genewie. Z kolei Siergiej Ławrow stwierdził, że uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny.

Brytyjczyk skazany za seks z kozą

23-letni mężczyzna z hrabstwa Wiltshire w Wielkiej Brytanii został w czwartek skazany na sześć tygodni więzienia po tym, jak przyznał się do uprawiania seksu z kozą - donosi BBC.

Bronisław Komorowski dostanie nagrodę od Amerykanów

Prezydent Bronisław Komorowski jest jednym z trzech laureatów tegorocznej nagrody Global Citizen Award przyznawanej przez amerykańską Radę Atlantycką (Atlantic Council). Wręczenie nagrody nastąpi 26 września w Nowym Jorku.

ONZ dostał od Syrii dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o broni chemicznej

ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik organizacji. To pierwszy krok w planie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem, zaproponowanym przez Rosję. W tej sprawie w czwartek w Genewie rozmawiać mają Siergiej Ławrow i John Kerry.

Asad stawia warunki. "Przekażemy broń, kiedy USA zaprzestaną gróźb ataku"

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że Stany Zjednoczone muszą zaprzestać swych gróźb i pomagania rebeliantom. Dopiero wtedy Syria wypełni obietnicę dotyczącą wydania broni chemicznej. ONZ poinformowała w czwartek, że otrzymała od syryjskiego rządu dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Polscy komandosi pomogli uwolnić afgańską posłankę

GROM i polskie służby specjalne brały udział w operacji uwolnienia afgańskiej parlamentarzystki porwanej przez talibów. Fariba Kakar została porwana przez rebeliantów w sierpniu z taksówki, którą jechała wraz z dziećmi. Negocjacje prowadzone przez Afgańczyków nie przynosiły rezultatów, więc o pomoc poproszono m.in. Polaków.

Egipt przedłuża stan wyjątkowy

Egipskie władze podjęły decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego. Będzie on obowiązywał w całym kraju przez kolejne dwa miesiące.

Ofensywa syryjskiego reżimu trwa. Bomby spadły na szpital

Samoloty syryjskich sił wojskowych zbombardowały jeden z głównych szpitali na terytorium opanowanym przez rebeliantów na północy kraju - poinformowali aktywiści. To już drugi domniemany atak sił rządowych w ostatnich dniach. Na dowód rebelianci zamieścili w sieci film ze zniszczonego szpitala.

Książę William odchodzi z wojska

Książę William zakończył służbę w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF), gdzie był pilotem śmigłowca ratowniczego i odchodzi z brytyjskiego wojska, by skoncentrować się na obowiązkach członka rodziny królewskiej i na działalności charytatywnej.

Litwa: batalia Polki o pisownię swojego nazwiska

Polka, obywatelka Litwy Malgozata Runievic-Vardyn, która od lat walczy w litewskich sądach o polską pisownię swego nazwiska, zwróciła się z wnioskiem, by Sąd Konstytucyjny ponownie orzekł w kwestii pisowni nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach.