Złość, strach, radość, zaskoczenie i zniesmaczenie - takie emocje w bardzo naturalny sposób może pokazywać robot, który został opracowany przez zespół włoskich naukowców. Wynalazek został zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji Robotyki Biomedycznej w Rzymie, a efekty - w internecie.
Nicole Lazzeri, doktorant na Uniwersytecie w Pizie wraz z kolegami zbudowali robota, który w bardzo naturalny sposób oddaje mimikę twarzy. Grupa pracująca nad projektem została przewrotnie nazwana FACE (Facial Automaton for Conveying Emotions), czyli po angielsku "twarz".
Skomplikowane naśladowanie
Jak zauważają naukowcy, "twarz ludzka jest wyposażona w skomplikowaną strukturę fizyczną, posiada ponad 100 mięśni znajdujących się pod skórą i na powierzchni czaszki". To stało się inspiracją do zbudowania androida "oddającego ludzkie emocje".
Oprogramowanie androida (humanoidalnego robota) opiera się na użytym w tym celu algorytmie, który na podstawie odpowiednich danych dopasowuje konkretny wyraz twarzy.
Dalszą pracę wykonuje natomiast HEFS (Hybrid Engine for Facial Expressions Synthesis) - silnik, który służy do uruchamiania systemu kontroli mimiki "zarówno dla robotów jak i awatarów 3D" - informuje zespół.
Sam ruch twarzy androida opiera się na pracy małych silniczków, które wytwarzają liniowe skurcze, co pozwala uzyskać efekt bardzo zbliżony do naturalnego.
32 silniczki i jest radość Żeby to osiągnąć, naukowcy umieścili 32 silniczki, które napędzają odpowiednie kawałki twarzy robota, tak aby wyrażała ona złość, strach, radość, zaskoczenie i zniesmaczenie. Ruchy tych silniczków są oparte na "systemie kodowania twarzy", który został opracowany już ponad 30 lat temu przez naukowca Paula Ekmana. Do czasu FACE, nikomu nie udało się jednak przełożyć tego na tak realny efekt.
Zewnętrzna obudowa androida to materiał wykonany z polimeru, który najlepiej imituje normalną ludzką skórę. Taki robot, jak zapowiada FACE, ma pomóc m.in. dzieciom z autyzmem, które dzięki niemu będą mogły poznać, który wyraz twarzy odpowiada jakiej emocji.
Autor: AB//bgr/k / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Faceteam.it