1,63 biliona USD na wojsko. Mało

 
Amerykanie pozostają bezkonkurencyjni w wydatkach na wojskoUS Navy

- Wzrost wydatków na cele militarne był w 2010 roku najmniejszy od początku XXI wieku - ogłosił szwedzki instytut badawczy SIPRI w swoim najnowszym raporcie na temat wydatków zbrojeniowych. Z badań wynika, iż w 2010 roku na wojsko państwa świata wydały 1,63 biliona dolarów. To o 1,3 procenta więcej niż rok wcześniej.

Średni wzrost globalnych wydatków na zbrojenia wyniósł w latach 2001-2009 5,1 procent. Spadek w 2010 roku jest więc bardzo wyraźny. Według SIPRI, jest to w większości wypadków wynik opóźnionego dotarcia skutków kryzysu gospodarczego.

USA nadal dominują

Spadek tempa przyrostu globalnych wydatków jest w znacznej mierze "zasługą" USA. W 2010 Pentagon otrzymał tylko 2,8 procenta więcej funduszy niż w roku poprzednim. W latach 2001-2009 przyrost wydatków wynosił w każdym roku średnio 7,4 procenta.

Pomimo spowolnienia wzrostu, USA (wydały 698 mld w 2010 roku) nadal są odpowiedzialne za niemal cały bezwzględny wzrost globalnych wydatków. Pentagon otrzymał 19,5 miliarda dolarów więcej w 2010 roku niż w 2009. Analogiczny wzrost wydatków wszystkich innych państw świata wyniósł jeden miliard dolarów.

- Od 2001 roku USA zwiększyły swoje wydatki na zbrojenia o 81 procent. Obecnie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych otrzymują 43 procent wszystkich funduszy przeznaczanych na cele militarne na świecie. To sześć razy więcej niż kolejne państwo na liście, Chiny - powiedział Sam Perlo-Freeman, szef działu SIPRI zajmującego się wydatkami militarnymi.

Mniejsi gracze

Region, w którym w ubiegłym roku doszło do największego wzrostu wydatków na wojsko, to Ameryka Południowa. Państwa kontynentu przeznaczyły na cele militarne 63,3 miliarda dolarów, czyli 5,8 procenta więcej niż w 2009 roku. - Nieustanny wzrost wydatków państw Ameryki Płd. jest zaskakujący, biorąc pod uwagę brak realnych zagrożeń militarnych i palące problemy społeczne - powiedziała Carina Solmirano, specjalistka SIPRI ds. Ameryki Płd.

W Azji wydatki na cele wojskowe wzrosły w 2010 roku o 1,4 procenta. Dominującym państwem regionu, jeśli chodzi o przeznaczanie pieniędzy na siły zbrojne, są Chiny. Pekin przeznaczył na wojsko 119 miliardów dolarów.

Na Bliskim Wschodzie wzrost wyniósł 2,5 procenta. Wydatki wyniosły 111 miliardów dolarów. Najwięcej w tym regionie na siły zbrojne wydaje Arabia Saudyjska.

Silny przyrost wydatków na cele militarne odnotowano też w Afryce. Za 5,2 procenta przyrostu odpowiadają głównie Algiera, Angola i Nigeria.

Jedynym kontynentem, gdzie wydatki na wojsko spadły, jest Europa. Wraz z wzrostem deficytów budżetowych państw Unii Europejskiej, siły zbrojne na Starym Kontynencie otrzymały fundusze o 2,8 procenta mniejsze.

Źródło: SIPRI

Źródło zdjęcia głównego: US Navy