"Wtedy założyliśmy taki mały fundusz". Tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Prof
Prof. Maruszewski opowiadał, jak powstała WOŚP
Źródło: tvn24

- Potrzeby służby zdrowia są praktycznie nieograniczone na całym świecie. To jest cecha rozwiniętych krajów, że tego typu akcje i organizacje pozarządowe wspomagają działania rządu - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 kardiochirurg prof. Bohdan Maruszewski. Współtwórca i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opowiadał też o początkach fundacji.

Prof. Maruszewski wspominał, że pomysł zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny narodził się w Klinice Kardiochirurgii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

- Mieliśmy pacjentów czekających na operację, a bardzo drogie urządzenie, które jest niezbędne do ratowania życia dzieci z wadami serca - czyli sztuczne płucoserce - po prostu już się nie nadawało do użytku - opowiadał gość "Wstajesz i wiesz".

- Wtedy założyliśmy taki mały fundusz - dodał.

Jego nazwa brzmiała wówczas "Fundusz pomocy dzieciom z wadami serca". "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" pojawiła się dopiero nieco później.

Jak wspominał prof. Maruszewski, do pierwszego finału WOŚP przyczynił się 8-minutowy film poświęcony dzieciom z wadami serca.

- I ten film obejrzał Jurek Owsiak. Tak doszło do naszego spotkania. I natychmiast zaczęło iskrzyć, zrozumieliśmy, że nadajemy na tej samej fali i że, mówiąc poważniej, reprezentujemy te same wartości: chcemy pomagać - mówił gość TVN24.

"Potrzeby są nieograniczone"

Podsumowując bilans 25 lat WOŚP, prof. Maruszewski przypomniał, że Orkiestra uzbierała przez ten czas i wydała 720 mln złotych.

- To jest prawie 40 tys. najnowocześniejszych urządzeń medycznych, które trafiły do ponad 600 szpitali w całej Polsce - wyliczał prezes fundacji.

- Tylko że na przykład inkubatory, bez których nie można ratować życia wcześniaków, mają swój określony czas, przez który mogą funkcjonować. Pierwsze kupiliśmy 25 lat temu, myślę że w tym czasie już dwie generacje inkubatorów się zużyły i teraz będziemy kupować następny sprzęt - tłumaczył prof. Maruszewski.

WOŚP gra już 25 lat

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 15 stycznia przyszłego roku. Tym razem zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Partnerem finału będzie po raz pierwszy Grupa TVN.

Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: