Premium

Miała być willa od ministerstwa, to będzie, choć inna. Fundacja założona przez Dworczyka zmieniła zdanie

Zdjęcie: tvn24.pl | Google Maps

Powołana przez Michała Dworczyka Fundacja Wolność i Demokracja miała kupić willę na warszawskim Żoliborzu, ale kilka tygodni po zakończeniu konkursu jej przedstawiciele zmienili zdanie. Zdobyte w konkursie 4,5 miliona złotych chcą teraz przeznaczyć na nieruchomość na Saskiej Kępie. Minister Czarnek wyraził na to zgodę. - Taka zmiana mówi dużo o tym, jak przebiegał cały konkurs - komentuje opozycja. 

Wybudowany w 1938 roku dom o powierzchni 390 metrów kwadratowych trafi - dzięki dotacji od ministra Czarnka - do fundacji założonej przez Michała Dworczyka, byłego szefa kancelarii premiera. Nieruchomość położona jest na Saskiej Kępie w Warszawie, przy zielonej, "urokliwej ulicy Zakopiańskiej" - czytamy w ogłoszeniu na jednym z portali z nieruchomościami.

Dom liczy 10 pokoi i posiada "ogródek z wyjściem z salonu". "Można zrobić w nim do 4 mieszkań lub wygodne biuro" - reklamował pośrednik.

Nieruchomość planuje nabyć Fundacja Wolność i Demokracja, zajmująca się działalnością na rzecz Polonii - "pomocą Polakom na Wschodzie i wspieraniem przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego". Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał jej na ten cel 4,5 miliona złotych.

To jedna z najwyższych dotacji w ramach opiewającego na łącznie 40 milionów złotych ministerialnego konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH >>>

Pierwotnie jednak fundacja wnioskowała do MEiN o dofinansowanie innej nieruchomości - domu w zabudowie bliźniaczej na warszawskim Żoliborzu, liczącego 443 m kw. powierzchni. Ważnym atutem tej lokalizacji - pisali autorzy wniosku - jest sąsiedztwo Domu Pielgrzyma, "miejsca oferującego noclegi na preferencyjnych warunkach". I na zakup właśnie tej nieruchomości przyznano jej dotację.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam