Premium

Polka z tatuażem. Dobrowolska przez "v" będzie czuwać nad litewską sprawiedliwością

W styczniu szykowała się do objęcia stanowiska w radzie miejskiej, dopiero wchodziła w świat polityki. Dziś kieruje ministerstwem sprawiedliwości w nowym rządzie. Jest w nim jednym z najmłodszych ministrów. I jedyną Polką. Dla 32-letniej wileńskiej prawniczki Eweliny Dobrowolskiej mijający rok był przełomowy.

Urzędowanie w ministerstwie rozpoczęła całkiem niedawno, bo w ostatni piątek. Co prawda wybory odbyły się w październiku, ale na nowy rząd Litwini musieli poczekać półtora miesiąca. Najwięcej czasu zajęły rozmowy w pałacu prezydenckim, w trakcie których litewski przywódca Gitanas Nausėda i jego doradcy przyglądali się kandydatom na ministrów. W tym samym czasie konstytucjonaliści i politolodzy roztrząsali w mediach, czy i na ile prezydentowi wolno dokonywać korekt w składzie rządu. Nausėda koniec końców zgłosił zastrzeżenia tylko do dwojga kandydatów.

Na czele gabinetu stanęła Ingrida Šimonytė, 46-letnia ekonomistka, w przeszłości m.in. minister finansów. Wystawił ją Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), jedna z najstarszych litewskich partii, zwyczajowo nazywana "konserwatystami" – zwycięzcy październikowych wyborów. Ich lider Gabrielius Landsbergis zdecydował się ustąpić miejsca dużo od niego popularniejszej Šimonytė, a sam zadowolił się teką szefa dyplomacji.

Koalicję, dzięki której rząd może liczyć na poparcie 73 posłów w 141-osobowym Sejmie, uzupełniają dwa mniejsze ugrupowania: Ruch Liberałów i Partia Wolności. I właśnie tę drugą reprezentuje Ewelina Dobrowolska. Nie będzie jedyną prócz Šimonytė kobietą w gabinecie. W przeciwieństwie bowiem do rządu poprzednika Sauliusa Skvernelisa, który zasłynął m.in. tym, że przez kilka miesięcy nie miał w gabinecie ani jednej kobiety - był to wówczas jedyny taki przypadek w całej Unii Europejskiej - w 15-osobowym gabinecie Šimonytė będzie 7 kobiet.

Wrażenie może robić także młody wiek niektórych ministrów. Aż dziewięcioro z nich nie przekroczyło 40-tki. Najmłodszą jest Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji. Ma tylko 31 lat, ale już od kilku lat jest obecna w litewskim parlamencie, a od roku kieruje Partią Wolności. Jej partyjna koleżanka Ewelina Dobrowolska jest tylko o rok starsza.

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo