Więźniowie w wielkim widowisku. Odtworzyli śmierć Jezusa

Poznań

Jak co roku, Misterium przyciągneło na Cytadelę tłumy ludziTVN 24 Poznań
wideo 2/3

Ponad 250 aktorów, wśród nich kilkoro więźniów i osoby bezdomne, wzięło udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 roku. Do tej pory inscenizację obejrzało w sumie przeszło milion osób.

Reżyser i pomysłodawca widowiska Artur Piotrowski podkreślał, że misteria, które przypominają ludziom historię życia Jezusa - począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie - pomagają nie tylko lepiej zrozumieć tajemnice wiary, ale i przygotować się duchowo do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.

Zabójca na scenie

- W tym roku w misterium weźmie udział ponad 250 aktorów. Będą wśród nich między innymi więźniowie z Zakładu Karnego w Koziegłowach, a także grupa około 30 osób bezdomnych z wolontariuszami, którzy się nimi opiekują - mówił przed spektaklem Piotrowski. Dodał też, że po ubiegłorocznym misterium jeden z osadzonych, odsiadujący wyrok za zabójstwo, nawrócił się i po raz pierwszy po ponad 20 latach przystąpił do spowiedzi i komunii świętej.

Specjalnie na sobotnie wydarzenie zostało upieczonych tysiąc bochenków chleba, którymi podzielili się uczestnicy podczas sceny Ostatniej Wieczerzy.

W finale Misterium, podobnie jak w latach ubiegłych, pojawił się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. W tym roku obraz Jezusa po raz pierwszy został zaprezentowany w nowej wersji i wymiarach 28 metrów długości na 12 szerokości.

Autor: FC/mś / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań