W Poznaniu idą "Na szagę". Festiwal podróżników

Na festiwalu będą obecni podróżnicy, którzy opowiedzą o swoich wyprawach
Na festiwalu będą obecni podróżnicy, którzy opowiedzą o swoich wyprawach
Źródło: Festiwal Na Szagę
Ponad dwadzieścia prezentacji podróżników z ich wypraw zagranicznych, wystawy fotograficzne oraz pokaz filmu o himalaiście Tomaszu Kowalskim jest w programie trwającego właśnie w Poznaniu festiwalu "Na szagę".

- Naszym celem jest propagowanie idei dzielenia się wrażeniami z wypraw i podróży, najpiękniej i najciekawiej jak się tylko da. Wzorem dla nas jest nasz patron, którego przejmujące reportaże i fotografie z pięcioletniej wędrówki przez Czarny Ląd wciąż inspirują nowe pokolenia podróżników - określają oni ideę imprezy na stronie internetowej festiwalu.

W imieniu podróżnika - samotnika

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest konkurs im. Kazimierza Nowaka, podróżnika, który odbył 5-letnią samotną podróż rowerową po Afryce. W konkursie udział wziąć mogą prezentacje audiowizualne oraz reportaże.

- To konkurs dla młodych podróżników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwiedzaniem różnych zakątków świata. Chcemy ich zachęcić do tego, aby przygotowywali z wyjazdów reportaże i dokumentacje fotograficzne, dzięki którym będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami - powiedziała Beata Kaczor ze współorganizującej festiwal Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Do konkursu głównego zakwalifikowały się cztery reportaże oraz osiem publicznych prezentacji. Dla zwycięzców zostały przygotowane nagrody rzeczowe.

Prezentacje podróżników

Głównym elementem festiwalu są prezentacje podróżników. Będą to m.in.„Polska – Syberia Wyprawa 2013”,„Kobiety na rowery przez Azję”, "Kurdystan – 99 szklanek herbaty”, "Samotnie przez Amerykę Południową”, Podróże z balonem – Tajwan” – można usłyszeć prelekcje m.in. o podróży rowerowej do Azji, autostopem po Ameryce Południowej, a także podróżach balonem na Tajwanie i nurkowaniu w wulkanie.

Dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty "Paluszkiem po mapie". Dzieci będą mogły rozwiązywać zagadki rysunkowe i rebusy.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawy fotograficzne z podróży m.in. z Afganistanu, Birmy i Mongolii. W imprezie udział wezmą też wydawnictwa oraz czasopisma podróżnicze.Festiwal trwa do niedzieli. Organizuje go Fundacja im. K. Nowaka wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Sekcja Geograficzno-Krajoznawcza AWF.

Autor: kk//ec / Źródło: PAP

Czytaj także: