Dzieci uczące się religii w szkołach mają oceny z tego przedmiotu wpisane na świadectwach. Z tym, że niemal zawsze jest to wyznanie rzymskokatolickie. Problemy zaczynają się przy innych religiach, choćby islamie. Te lekcje rzadko odbywają się w szkołach. Dwójka dzieci z Tarnowa Podgórnego (woj. wielkopolskie) od czterech lat chodziła na zajęcia zorganizowane w poznańskim meczecie, ale ocen z religii nie wpisano im na świadectwo. Urzędnicy twierdzą, że to było nieporozumienie.
Dzieci muzułmańskich rodziców chodzą do szkoły podstawowej w Tarnowie Podgórnym już od czterech lat. Wcześniej jednak kwestia uwzględniania ocen na świadectwie nie miała dla nich większego znaczenia. Dzieci bowiem do ukończenia trzeciej klasy otrzymują ocenę w formie opisowej. Dopiero od czwartej klasy zastępują ją stopnie. Od tego momentu ocena ta liczy się także do średniej.
Pismo bez odpowiedzi
- W zeszłym roku dowiedzieliśmy się od rodziców naszych uczennic, że szkoła w Tarnowie Podgórnym nie chce przepisać im ocen - tłumaczy Youssef Chadid, imam Wielkopolski z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu, które organizuje lekcje religii.
Chodzi na nie około 30 uczniów z Poznania i okolic. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach - dla młodszych dzieci w wieku 7-12 lat i starszych - w wieku 13-16 lat. Organizowane są już od 3 lat i odbywają się w każdą niedzielę. Z odmową przepisania oceny nauczyciele spotkali się po raz pierwszy.
- Po informacji od rodziców wysłaliśmy w czerwcu w tej sprawie pismo do szkoły, ale do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. Nadal nie wiemy, czy problem jest załatwiony - denerwuje się Chadid, zarzucając szkole złą wolę.
"Rodzice nie do końca jasno się wyrazili"
Urzędnicy przekonują jednak, że powody odmowy przepisania oceny są inne. Ich zdaniem zawiodła komunikacja, a w czerwcu nie można było już dopełnić formalności.
- Doszło do nieporozumienia, rodzice nie do końca jasno wyrazili się w tej sprawie, stąd to zamieszanie - przekonuje Bogusława Świerkiel, dyrektor Gminnej Jednostki Oświatowej Urzędu Gminy Tarnowa Podgórnego, która o sprawie wie właśnie od czerwca. Obiecuje także, że w tym roku szkolnym podobnych problemów już nie będzie.
- Dzieci będą mieć oceny wpisane na świadectwie i liczone do średniej. Musieliśmy podpisać odpowiednie porozumienie z Poznaniem w kwestii tych zajęć. Wszystko jest już ustalone i niebawem podpiszemy umowę - zapewnia.
Dzięki tej umowie gminy nie będą musiały samodzielnie organizować zajęć dla uczniów innej religii, lecz będą mogły wysyłać uczniów na lekcje do Poznania i pokrywać część kosztów tych zajęć.
Wśród wszystkich uczniów w gminie Tarnowo Podgórne tylko wspomniane dwie dziewczynki są wyznania muzułmańskiego.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | mcko