TVN24 | Poznań

Śnięte ryby w Jeziorze Średzkim, pobrano próbki wody i gleby

TVN24 | Poznań

Autor:
aa,
FC/gp
Źródło:
tvn24.pl
Środa Wielkopolska. Śnięte ryby w Jeziorze Średzkim
Środa Wielkopolska. Śnięte ryby w Jeziorze ŚredzkimGłos Powiatu Średzkiego
wideo 2/35
Głos Powiatu ŚredzkiegoŚroda Wielkopolska. Śnięte ryby w Jeziorze Średzkim

Mieszkańcy Środy Wielkopolskiej zauważyli w pobliżu miejskiego kąpieliska śnięte ryby. O sprawie od razu poinformowano służby. Policja i sanepid pobrały próbki do badań. Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną śnięcia ryb.

W poniedziałek rano służby interweniowały na brzegu Jeziora Średzkiego w Wielkopolsce. Powodem były śnięte ryby, które zauważono w zbiorniku. - Otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie o godz. 7.28. Na miejscu pierwsza pojawiła się straż pożarna, która ogrodziła zbiornik taśmą. Na miejscu pojawili się też przedstawiciele sanepidu i Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska - poinformowała asp. sztab. Edyta Kwietniewska, rzeczniczka policji w Środzie Wielkopolskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Zbiornik otoczono biało-czerwoną taśmąGłos Powiatu Średzkiego

Jak podaje Kwietniewska, pracownicy sanepidu pobrali próbki wody, a policjanci zabezpieczyli martwe ryby oraz próbki gleby. Zebrane materiały zostaną przekazane do badań, by określić, co mogło być przyczyną śnięcia ryb.

- Będziemy wyjaśniać tę sprawę. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że Jezioro Średzkie jest zbiornikiem zamkniętym i zwykle, przy wyższych temperaturach pojawiały się tu śnięte ryby. Kluczowe będą wyniki badań. Na razie nie mamy podstaw, by uznać, że mogło tu dojść do jakiegoś przestępczego procederu - mówi tvn24.pl rzeczniczka policji.

"Wyłowiono łącznie 25 kilogramów ryb"Głos Powiatu Średzkiego

"Wyłowiono około 25 kilogramów ryb"

Działania służb na miejscu już się zakończyły. Zbiornik jest wciąż otoczony taśmą. - Pracowały tu służby, pojawił się też burmistrz miasta. Łącznie wyciągnięto około 25 kilogramów śniętych ryb. Wiadomo, że temperatura wody w zbiorniku osiągnęła 29 stopni Celsjusza - mówi Mariusz Duda, dziennikarz "Głosu Powiatu Średzkiego" i dodaje: - W ubiegłym roku jesienią również odnotowano w tym zbiorniku śnięte ryby. Wówczas wyłowiono ich 1,3 tony.

Jezioro Średzkie jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Jako kąpielisko miejskie jest badane przez sanepid. Czystość wody można śledzić w Serwisie Kąpielowym sanepidu. - Ostatnie badania przeprowadzono w piątek i wówczas nie wykryto żadnych nieprawidłowości - dodaje Kwietniewska.

Obecnie w serwisie woda z średzkiego kąpieliska jest określona jako "nieprzydatna do kąpieli". W rubryce "ocena" zamieszczono uwagę "zakwit sinic i śnięte ryby".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa, FC/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Głos Powiatu Średzkiego

Pozostałe wiadomości