Średniowieczny cmentarz pod szkolnym boiskiem

Poznań

I LO w KościanieNa ten moment trudno dokładnie określić stan szkieletów

W trakcie prac remontowych przy Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie, pracownicy natknęli się na ludzkie szczątki. Archeolodzy datują je na okres średniowiecza.

Prace wokół I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie miały obejmować przebudowę betonowego boiska. W ich trakcie ekipa zajmująca się modernizacją natrafiła na ludzkie szczątki. Władze miasta zadecydowały o wstrzymaniu dalszych robót.

- Boisko było wybudowane w okolicach lat 70. W tym roku planowaliśmy przebudowę tego obiektu. Prace oznaczały wkopanie się na głębokość około 50 centymetrów. Po zdjęciu pierwszej warstwy asfaltu, znaleziono pierwsze groby - mówi w rozmowie z tvn24.pl wiceburmistrz Kościana, Maciej Kasprzak. - Konserwator zabytków wydał nakaz wstrzymania prac i przeprowadzenia badań tego miejsca - dodaje.

To średniowieczny cmentarz

Według Daniela Franka, pracującego na miejscu archeologa, materiał ceramiczny, który znajduje się w pochówkach można wstępnie datować na okres późnego średniowiecza. Dokładne fazy mają jednak określić specjaliści z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Mamy do czynienia z ceramiką siwą, która była stosowana w tym okresie. Najpóźniejszym znaleziskiem jest moneta z 1797 r. Pokrywa się to również ze źródłami historycznymi, które mówią, że w 1415 r. powstał tam Kościół pw. Bożego Ciała. Z przekazów wiemy też, że chowano tam ludzi do drugiej połowy XVIII wieku - mówi Franek.

Średni stan zachowania kości

Na ten moment trudno dokładnie określić stan szkieletów. Jak informuje nas archeolog, musimy poczekać na opinię antropologów, którzy na miejscu mają pojawić się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. - Moim zdaniem stan zachowania niektórych kości jest średni. Wcześniej, w latach 70. było robione tam boisko, a groby znajdują się bezpośrednio pod asfaltem. Zobaczymy również, jak będą wyglądały materiały, które są pochowane nieco głębiej - przyznaje.

Badania nad średniowiecznym cmentarzem mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

Autor: mm/ib//ec / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: I LO w Kościanie