Poznań

Poznań ma pogotowie ratunkowe dla ptaków

Poznań

Ranne ptaszki mogą tu liczyć na pomoc
Ranne ptaszki mogą tu liczyć na pomocTVN 24 Poznań
wideo 2/3

Poznański Uniwersytet Przyrodniczy otworzył ptasi azyl. Przejmie on opiekę nad chorymi ptakami znalezionymi w mieście. - Uniwersytet Przyrodniczy i wydział weterynarii mają okazję do tego, aby uczyć studentów, jak leczyć ptaki i inne zwierzęta - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Do marca ranne i chore ptaki z Poznania trafiały do ptasiego azylu przy Nowym Zoo. Powiatowy inspektor weterynarii stwierdził jednak, że łączenie przez zoo obu funkcji dłużej nie jest możliwe. Wszystko przez potencjalne ryzyko przenoszenia chorób na stałych podopiecznych tamtejszej ptaszarni. Dlatego ptasi azyl przejęło Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Korzyści dla miasta i studentów

- Azyl został utworzony z obopólną korzyścią. Z jednej strony zyskujemy schronisko, które jest w mieście niezwykle potrzebne. Te ptaki, odseparowane od innych zwierząt, zostaną objęte tu najlepszą opieką w świetnych warunkach. Z drugiej strony Uniwersytet Przyrodniczy i wydział weterynarii mają okazję do tego, aby uczyć studentów, jak leczyć ptaki i inne zwierzęta - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Azyl przy Uniwersytecie Przyrodniczym to ośrodek, który daje możliwość leczenia zwierząt w lepszych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego.

Ptasi szpital

- Obecnie mamy pod opieką kilkadziesiąt ptaków. Najczęściej trafiają do nas z urazami, czasem w ciężkim stanie. Te, które odratujemy, wypuszczamy na wolność - wyjaśnia Marta Buśko, lekarz weterynarii z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UP.

Mieszkańcy, którzy napotkają na terenie Poznania dzikie ptaki z objawami choroby lub urazu, a także niesamodzielne pisklaki, mogą oddać je pod opiekę azylu przy uniwersytecie. Można zgłosić się do recepcji Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Szydłowskiej 43 lub zadzwonić pod numer 61 84 666 84. Najbezpieczniej jednak jest poinformować straż miejską. Ekopatrol SM dysponuje wykwalifikowanymi funkcjonariuszami i autem, przystosowanym do przewozu zwierząt. Ptaki, które trafią do azylu, zostaną zbadane, poddane leczeniu i odchowane.

- Najwspanialszą funkcją tego azylu jest przywracanie ptaków naturze. Tych, którym można pomóc, które mogą odzyskać zdolność do samodzielnego życia w środowisku naturalnym, azyl będzie pomagał najbardziej - przekonuje Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Autor: FC/jb / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości