Nawet poznańskie koziołki założyły maseczki

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Koziołki w maseczkach przypominają o pandemiiMiasto Poznań
wideo 2/11
Miasto PoznańPoznań: Koziołki w maseczkach przypominają o pandemii

Poznańskie koziołki, najsłynniejszy symbol miasta, przypominają o trwającej epidemii. W samo południe, gdy trykają się na ratuszowej wieży, mają założone maseczki.

"Poznańskie koziołki pokazały się dzisiaj na wieży ratusza z bardzo ważnym apelem!" - poinformował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Koziołki w maseczkach mają przypominać mieszkańcom miasta i turystom, że zasłanianie ust i nosa jest nadal obowiązkowe - także w miejscach publicznych, gdy nie da się zachować 1,5-metrowej odległości od innych osób.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kontrole w autobusach i tramwajach

Jak przypominają urzędnicy, maseczki (lub inna osłona) obowiązkowe są w przestrzeni zamkniętej. Trzeba je nosić w autobusie, tramwaju i pociągu, a nawet w samochodzie osobowym, jeśli jedzie się z kimś, z kim się nie mieszka.

Od początku tygodnia pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań i strażnicy miejscy kontrolują przestrzeganie tych obostrzeń w pojazdach komunikacji miejskiej. I podkreślają, że niezastosowanie się do tego nakazu może zakończyć się nawet 500-złotowym mandatem.

Kontrole rozpoczęły się w poniedziałek. W pierwszych dniach osoby, które maseczek nie miały, były upominane i wręczano im ulotki informacyjno-edukacyjne oraz maseczki. Jak zapowiadają strażnicy miejscy, wkrótce zaczną takich pasażerów już karać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Gdzie nosić maseczki?

Zasłanianie ust i nosa jest też konieczne w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i poczcie, a także w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu. Maski powinno się zakładać również w kościele i szkole, na uczelni oraz w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.

Od tej zasady są nieliczne wyjątki. Nos i usta można odsłonić w restauracji, barze czy wagonie restauracyjnym - ale dopiero po zajęciu miejsca przy stole, podczas jedzenia lub picia. Maski można zdjąć w pracy (jeśli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz) oraz w lesie.

Będzie obowiązek posiadania oświadczenia o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki.

Nadal obowiązuje też minimalna odległość między pieszymi, która wynosi co najmniej 1,5 metra. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie oraz wszyscy, którzy zasłaniają usta i nos.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań