Hydrobudowa schodzi z Kaponiery. ICHOT bez wykonawcy

Piotr WagnerWidok z mostu Teatralnego

Przebudowa węzła komunikacyjnego w centrum Poznania i budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego znalazły się na liście inwestycji, od których realizacji odstąpiła Hydrobudowa Polska SA, będąca w upadłości likwidacyjnej. Druga z inwestycji złapie kolejne opóźnienie.

Oświadczenie o odstąpieniu od zawartych przez spółkę umów na realizację kilkunastu inwestycji w całej Polsce złożył syndyk masy upadłości Hydrobudowy Polska S.A.

Co to oznacza dla inwestycji?

Kaponiera: budowa trwa dalej

Spółka była jedną z firm konsorcjum, które podpisało umowę na przebudowę ważnego węzła komunikacyjnego w centrum Poznania wraz z rondem Kaponiera. Inwestycja warta 209 mln zł ma zakończyć się pod koniec 2013 r.

Jak powiedział w piątek PAP Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu, problemy Hydrobudowy były znane od dawna. - Decyzja o odstąpieniu od umowy nie będzie miała wpływu na prowadzą inwestycję, liderem konsorcjum wykonującym prace jest hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain, a Hydrobudowa jest jednym z konsorcjantów – powiedział dla PAP Libich.

Interaktywne Centrum opóźnione

Spółka odstąpiła też od realizacji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) w Poznaniu. Inwestycja, której wartość szacowana jest na prawie 100 mln zł, miała powstać przed Euro 2012. W trakcie budowy nastąpiło spore opóźnienie i budynek miał być oddany w grudniu br.

Obecnie władze zapowiadają, że otwarcie ICHOT nastąpi w maju 2013 r.

- Ta decyzja komplikuje nam sprawę, bo po przestojach prace na budowie ruszyły, a teraz musimy razem z prawnikami znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu - powiedziała PAP wiceprezes spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012, Krystyna Rakowska.

Aquanet S.A. znalazło nowych wykonawców

Hydrobudowa zerwała też trzy umowy na roboty budowlane z poznańską spółka Aquanet SA. - Od momentu ogłoszenia przez firmę upadłości staramy się reagować i na wszystkich prowadzonych dotychczas przez Hydrobudowę inwestycjach są już nowi wykonawcy - powiedziała PAP rzecznik spółki Dorota Wiśniewska.

Problem dla Śląska i Pomorza Oprócz inwestycji realizowanych w Poznaniu, Hydrobudowa odstąpiła też m.in. od umów na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków w Gnieźnie, budowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w dzielnicy Strzemieszyce w Dąbrowie Górniczej, zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta Lwówek Śląski, oraz od umowy z Gdańskiem na wykonanie połączenia portu lotniczego z Portem Morskim Gdańsk. 13 września Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki. Zarząd Hydrobudowy złożył w czerwcu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej, a we wrześniu - wniosek do sądu o zmianę trybu postępowania na postępowanie upadłościowe, obejmujące likwidację majątku.

800 mln strat Jak informował wówczas rzecznik spółki, kłopoty Hydrobudowy związane są m.in. ze znacznymi zaległościami w płatnościach za budowę autostrady A4 oraz Stadionu Narodowego w Warszawie. Rzecznik informował we wrześniu, że Hydrobudowa odnotowała w tym roku około 800 mln zł strat.

Z uwagi na brak zewnętrznego finansowania, wypowiadane kontrakty oraz rosnące zobowiązania bieżące spółki, zarząd zdecydował o realizacji programu zwolnień grupowych, obejmujących nawet 850 osób.

Autor: AB/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wagner

Pozostałe wiadomości