Rusza drugi etap kampanii informacyjnej, zachęcającej do płacenia podatków w Poznaniu. Skierowana jest do tych osób, które w stolicy Wielkopolski pracują, ale opłaty odprowadzają poza miastem.
Na miesiąc przed ostatecznym terminem składania deklaracji podatkowych za rok 2012 rusza drugi etap kampanii informacyjnej „Poznań jest z Ciebie dumny”. W ten sposób miasto chce zachęcić osoby mieszkające w stolicy Wielkopolski do płacenia podatków w Poznaniu. Ci, którzy zdecydują się na taki ruch, będą mogli wziąć udział w loterii i wygrać atrakcyjne nagrody.
- Lepsza komunikacja miejska, modernizacja dróg i chodników, dostępność usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także odpowiednia opieka w żłobkach i przedszkolach – to tylko niektóre rzeczy, na realizację których pozwalają podatki odprowadzane w Poznaniu - mówi Paweł Maricniak, rzecznik urzędu miasta.
Nie meldują się, a korzystają
Urzędnicy liczą na to, że kampania informacyjna zachęci do wspierania miasta również tych, którzy w stolicy Wielkopolski nie są zameldowani, ale na co dzień korzystają z dostępnych tutaj usług: jeżdżą autobusami, odprowadzają dzieci do przedszkoli i żłobków, a wiosną wypożyczają rowery miejskie.
– Warto pamiętać, że na dochody Poznania składają się nie tylko dotacje, subwencje, wpływy z podatków i opłat lokalnych, ale także część podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym każdy z nas może mieć wpływ na najbliższe otoczenie – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Miasta Poznania.
I dodaje: – Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób, które na co dzień pracują i spędzają wolny czas w Poznaniu zdecydowało się płacić podatki właśnie tutaj.
Także studenci
Jak informuje Paweł Maricniak, przeniesienie swojego podatku do Poznania jest bardzo proste.
- Wystarczy znaleźć właściwy dla swojego miejsca zamieszkania urząd skarbowy, poinformować o tej zmianie swojego pracodawcę i złożyć zeznanie podatkowe już w nowym urzędzie, do końca kwietnia 2013 r. Oznacza to, że aby płacić podatki w stolicy Wielkopolski wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym, wystarczy w Poznaniu mieszkać - tłumaczy.
W ten sposób podatek do Poznania mogą przenieść również pracujący studenci, którzy do tej pory rozliczali się w rodzinnych miejscowościach.
Zachęty na billboardach i plakatach
O korzyściach z odprowadzania podatków w Poznaniu informować będą billboardy, plakaty w pojazdach MPK i na uczelniach wyższych, a także tabliczki rozmieszczone w największych parkach miejskich.
- Do końca tygodnia w mieście pojawi się w sumie blisko 900 nośników z informacją, zachęcają do płacenia podatków w stolicy Wielkopolski. Nośniki są własnośćią miejską, dlatego za całą akcję powinniśmy zapłacić nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych - zastrzega Marciniak.
Zapłać i wygraj
Wszyscy, którzy przeniosą swój podatek za 2012 r. do Poznania i do 10 maja 2013 r. wypełnią formularz zgłoszeniowy, będą mogli wziąć też udział w konkursie. Do wygrania będą m.in. półroczne bilety sieciowe ZTM, bilety na Festiwal Ethnoport oraz inne wydarzenia kulturalne organizowane w Poznaniu, karnety na mecze Lecha Poznań w rundzie jesiennej, wejściówki do kina Muza, Term Maltańskich, czy zaproszenia na wybrane warsztaty organizowane przez Concordia Design.
Losowanie odbędzie się 22 maja 2013 roku.
Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań